Ako je to s kofeínom?

Nápoje s vysokým obsahom kofeínu, ako káva, sladené malinovky alebo energetické nápoje sú dnes považované za normálnu súčasť jedálnička. Pretože sú súčasne „módne,“ neradi hovoríme o vedľajších účinkoch tohto typu kofeínu. A pritom je veľký rozdiel v tom, akú formu kofeínu popíjame – či pijeme „rýchly“ a vo voľnej forme sa vyskytujúci kofeín, alebo ten pozvoľne účinkujúci vo viazanej forme. Prinášame pár výhod aj nevýhod kofeínu aby ste sa sami mohli rozhodnúť, či ho necháte vo svojom jedálničku a po akom type kofeínu siahnete.

 

Výhody kofeínu

Kofeín vie povzbudiť nervový systém, stimuluje mozog, zvyšuje pozornosť a pomáha bojovať proti únave. Podľa niektorých štúdií bojuje aj proti určitým civilizačným neduhom a môže dokonca zmierniť príznaky migrén. Kofeín je tiež vyhlásený svojim pozitívnym účinkom na

  • pamäť,
  • pozornosť,
  • orientáciu v priestore,
  • koncentráciu,
  • pohotovosť,
  • vyjadrovanie
  • porozumenie.

 

Kofeínový nával energie a duševné osvieženie nám zlepšujú náladu (preto sa káva považuje za návykovú ????) a vie potlačiť pocit únavy a ospalosti.

 

Prečo je kofeín považovaný za nezdravý

Vyššie spomínané účinky sú ale vykúpené takzvaným crashom. Kofeín v káve, sladených limonádach alebo v energetických nápojoch sa vyskytuje v neviazanej forme a ako taký predstavuje veľmi silnú dávku, ktorá sa vstrebáva do organizmu už do pol hodiny po požití. Rovnako rýchlo ale jeho pôsobenie zase mizne. Nasleduje útlm, podráždenosť, zhoršené sústredenie a vytĺkanie klinu klinom v podobe ďalšej dávky kofeínu.

 

 

Ako spoznať, koľko kávy/limonády/energeťáku už je veľa?

Ako pri všetkých ostatných veciach, aj pri kofeíne platí všetko s mierou. Lenže každý má hranicu niekde inde a čo vyhovuje jednému človeku, môže byť na niekoho iného príliš. Pri kofeíne je to rovnaké – niekto z nás je schopný vypiť pol litra kávy denne, inému by stačilo 5-10 ml a potom už trpí vedľajšími účinkami charakteristickými pre predávkovanie kofeínom. Medzi ne patrí trasenie rúk, nervozita, potenie, búšenie srdca, bolesť hlavy, niekedy aj nevoľnosť a neschopnosť zaspať. Voľne obsiahnutý typ kofeínu tiež zvyšuje krvný tlak, môže viesť napríklad k páleniu záhy a pokiaľ si nedáme pozor, môže končiť aj dehydratáciou.

 

Často si tiež neuvedomujeme, že kofeín nájdeme aj v čokoláde, energetických tyčinkách, alebo doplnkoch stravy, a tak ho denne môžeme skonzumovať oveľa viac, než si pripúšťame.

 

 

Príjemnejšia alternatíva

  Šetrnejšou formou životabudiča s veľmi podobnými účinkami, ale bez vedľajších účinkov môže byť zelený čaj matcha.

Obsahuje kofeín vo viazanej forme. To znamená, že okrem kofeínu v ňom nájdeme aj aminokyseliny a ďalšie látky, ktoré spomaľujú vstrebávanie kofeínu do tela. Vďaka tomu je dávka kofeínu z matcha dlhodobejšia a uvoľňuje sa postupne po dobu 3-6 hodín. U matcha preto nehrozia žiadne vedľajšie účinky príznačné pre kávu a sladené kofeínové nápoje (potenie, búšenie srdca, nervozita atď.). Telo vlastne využije všetky benefity kofeínu naplno, a pritom sa vyhneme nepríjemným vedľajším účinkom: matcha pomáha odbúrať psychický a fyzický stres, pomáha navodiť pocit intenzívneho sústredenia a súčasne vyvoláva pocit pokojnej mysle. To ale neznamená, že by ho sprevádzal pocit ospalosti – práve naopak. Dávka energie z matcha je skôr taká pokojná sústredená vzpruha, ktorá vám pomôže prekonať náročný pracovný deň, alebo vás nakopne tesne pred športovým tréningom.

 

Pokiaľ chcete vyskúšať šetrnejšiu dávku energie, odporúčame naše ochutnávkové balenie Bio Matcha Tea Trio (…odkaz). Obsahuje základný rad Harmony, ktorý odporúčame piť dochucovanú, Imperial, ktorý dodá o niečo viac energie a dá sa piť dochutený aj čistý, a Premium, ktorý obsahuje veľké množstvo kofeínu a je lepšie ho piť čistý.

 

Či už vám vyhovuje kofeín vo voľnej, alebo vo viazanej podobe, vždy je dobré vyberať si potraviny, o ktorých pôsobení máte dostatok informácií.