Bambusová metlička alebo časen

Časen (茶筅) je možno ten najdôležitejší nástroj na prípravu krásne napeneného matcha. Slovensky mu hovoríme bambusová metlička a jedná sa o naozaj unikátny nástroj. Jeho tvar, počet štetín i materiál boli starostlivo vyberané, upravované a zdokonaľované po stáročia, kým tvar metličky nenadobudol skutočnú dokonalosť. Len časen dokáže matcha unikátnym spôsobom našuchoriť tak, ako žiadny iný nástroj na svete. Časen sa teší takej dôležitosti, že dokonca existuje rituál pre každoročné pálenie už nepoužiteľných časenov, pretože vyhodiť tento inštrument je v Japonsku považované za hriech.

 

Čo je časen a aká je jeho história?

Časen je bambusová metlička, ktorá sa tradične vyrába z jedného kusu bambusu. Jej koniec sa rozdelí do niekoľkých maličkých štetiniek, zatiaľ čo celistvý vrch slúži ako držadlo. Časen sa používa pri tradičnej príprave matcha. Je možné, že do Japonska prišiel z Číny, ale bohužiaľ nevieme, ako úplne prvé časeny vyzerali, ani ako presne sa vyrábali. Prvé zmienky o časene v Japonsku pochádzajú zhruba z 15. storočia, kedy si niekoľko vysoko kvalitných časenov objednal čajový majster Murata Jukō (村田珠光) v dedine Takajama (高山) v prefektúre Nara. Majstrovské prevedenie týchto nástrojov Muratu očarilo natoľko, že ich priniesol ukázať aj japonskému cisárovi. Od tej chvíle pracovali v Takajame na zdokonaľovaní každého jednotlivého časenu a odovzdávali svoje vedomosti a skúsenosti svojim deťom.

 

Najkvalitnejšie časeny sa v Takayame vyrábajú už viac ako 500 rokov. Dnes v Takayame žijú majstri, ktorí vyrábajú tieto nástroje na prípravu matcha už 25 generácií. Bohužiaľ, zostalo už len asi 18 majstrov, ktorí sú nútení prijímať učňov z iných rodín, než sú ich vlastné.

 

 

Ktorý časen vybrať?

Časen sa vyrába v mnohých rôznych veľkostiach a tvaroch. Iné časeny sa používajú vo vnútri, iné pri vonkajších ceremóniách, delia sa aj podľa príležitosti alebo podľa toho, akú čajovú misku práve používame. Najčastejšie sa stretneme s 80 štetinkami, 100 štetinkami, alebo 120 štetinkami. Časen s menej štetinkami sa lepšie hodí pre koiča, teda hustejšiu formu matcha. Naopak, viac jemnejších štetiniek je ideálnych pre usuča, teda matcha pripravený vo väčšom množstve vody. Rozdiel medzi nimi tvorí hlavne ich veľkosť a priemer. Najobľúbenejším tvarom je šin (真), ktorý nájdete aj v našom e-shope, pretože sa dobre drží a jeho tvar je viac-menej univerzálny. Je veľmi obľúbeným okrem iného aj v školách, kde sa vyučuje tradičný čajový obrad – Urasenke a Omotesenke. Každá škola má však svoj vlastný štýl a názor na to, aký nástroj je najlepší.

 

Ako sa časen vyrába?

Každý časen sa vyrába z bambusu, ktorý sa žne v zime a suší sa aspoň rok alebo dva. Podľa toho, aký bambus sa použije, vyzerá aj výsledný časen. Vyrába sa buď z bieleho, šedého alebo čierneho bambusu a každý má svoj špeciálny názov. Biely a čierny bambus nájdeme priamo v prírode a získava svoju farbu podľa toho, ako dlho sa suší. Šedý bambus má oveľa zaujímavejší pôvod – tieto časeny sa vyrábajú z kusov bambusov, ktoré dlhé roky slúžili ako stropné dosky v tradičných japonských domoch. Boli vystavené dymu a sadziam z otvoreného ohniska a uhlia. Vďaka nim má bambus šedú až tmavo hnedú farbu, ktorá sa v nich zbiera desiatky, niekedy aj stovky rokov. Každý taký časen, ktorému sa hovorí susudake (煤竹), je unikátny a čím ďalej vzácnejší, ale aj oveľa drahší, než časeny z bieleho a čierneho bambusu.

 

      

   

 

Ako sa o časen správne starať?

Je to prekvapivé, ale pokiaľ sa o časen staráme naozaj dobre, môže nám vydržať mnoho rokov v dobrej kondícii. Ako presne sa o časen starať, aby sme predĺžili jeho životnosť?

 

  Pred použitím ho vždy namočte do horúcej vody

Teplá alebo horúca voda totiž pomôže zjemniť štetinky a časen sa tak stane oveľa pružnejším. Okrem toho, že sa s ním lepšie pracuje, to znamená aj to, že štetinky sa nebudú pri šľahaní ľahko lámať. Podľa niektorých výskumov je namočený bambus dokonca o 20 % silnejší ako suchý. Na predĺženie životnosti časénu stačí len pár sekúnd v horúcej vode. Pozor, iba v horúcej vode, vriaca voda by bambusovým štetinkám mohla uškodiť!

 

  Pri šľahaní buďte opatrní

Pri šľahaní sa nikdy nevyhnete tomu, aby časen narážal do stien a do dna čajovej misky, ale aj tak je veľmi dôležité šľahať matcha opatrne a ľahko. Pod väčším tlakom na stenu misky a na jej dno sa môžu štetinky ohýbať, lámať a poškriabať. Ublížiť im môže aj hrubá glazúra misky. Preto je potrebné šľahať s uvoľneným zápästím.

 

  Po použití časní starostlivo umyte

Po tom, čo si našľaháte svoju šálku matcha, časen starostlivo umyte pod tečúcou vodou, alebo prešľahajte čistú vodu v miske. Umývanie prstami, hubkou alebo látkou by mohlo štetinky poškodiť, alebo by sa do nich mohli zachytiť vlákna z látky. Vyhnite sa tiež používaniu saponátov a mydiel, pretože bambus je porézny a ľahko tieto látky nasiakne. Po umytí časen nechajte dostatočne uschnúť štetinkami nahor, aby ste sa vyhli plesniam a zachovali čo najdlhšie jeho tvar.

 

  Upravte jeho tvar, ak je to potrebné

Pokiaľ časen stráca tvar, môžete mu ho vrátiť pomocou kusenaoši alebo stojančeka na metličku. Neodporúčame tieto stojančeky používať ako držadlo, v ktorom časen usychá pravidelne. Nie je uspôsobený na rýchle usychanie a časen v ňom môže ľahko plesnivieť. Odporúčame časen vložiť do kusenaoši mokrý po použití, chvíľku ho nechať schnúť a potom časen zložiť a nechať ho doschnúť niekde, kde je lepšia cirkulácia vzduchu.

 

  Uchovávajte časen mimo pôvodného obalu

Vždy uložte časen na miesto, kde nič nevadí jeho štetinkám, kde naň nič netlačí a kde má dostatok priestoru, aby sa jeho štetinky nijako nedeformovali a neničili. Ukladajte ho vždy perfektne usušený a nenechávajte ho v nepriedušnom obale.