Matcha a low carb stravovanie

 

Matcha obsahuje široké spektrum látok, ktoré sú pre naše telo prospešné. Preto je často vyhľadávaný priaznivcami zdravého životného tylu, medzi ďalšími aj fanúšikmi nízkosacharidového stravovania. Čo presne ale low carb stravovanie je a je vhodné pre všetkých?

 

Čo je Low Carb?

Naša strava sa skladá z troch hlavných zložiek - z proteínov, sacharidov a tukov. Nízkosacharidové stravovanie, low carb, alebo aj LCHF (Low Carb High Fat) je označenie stravovania, kedy je výrazne obmedzený prísun sacharidov, a naopak zvýšený príjem tukov. Niekto túto zmenu jedálnička volí ako spôsob, ako znížiť svoju telesnú hmotnosť, niekomu vyhovuje natoľko, že sa ku klasickému sacharidovému príjmu už nikdy nevráti.

 Výhodou tohto stravovania je, že nie je potrebné riešiť kalórie ani sa príliš obmedzovať. Nevýhodou je, že väčšina našich obľúbených comfort foods, teda jedál, po ktorých najčastejšie siahneme vo chvíli, keď sme vyčerpaní a hľadáme rýchle uspokojenie, napríklad čokoláda alebo vyprážané jedlá, sú v low carb zakázané.

 

  • Do jedálnička LCHF patria iba potraviny s nízkym obsahom sacharidov. Vďaka nim nám však nehrozia výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi a pripadáme si dlhšie sýti.

 

  • Low carb navyše kladie veľký dôraz na kvalitu potravín.

 

  • Platí u neho prísne obmedzenie priemyselne spracovaných potravín a zaraďuje hlavne čerstvé, prirodzené a kvalitné potraviny.

 

  • Low carb tak môže prospieť aj zažívaniu, dodať potrebné vitamíny a uľahčiť celému vášmu organizmu.

 

        Len max. 50–120 g sacharidov/ deň!

 

 Ktoré potraviny obmedziť?

 

Hoci sa názory rôznia, maximálne množstvo skonzumovaných sacharidov za deň sa pohybuje zhruba medzi 50 – 120 gramami denne. Znamená to teda vyhýbanie sa, alebo minimálne veľké obmedzenie cukru všeobecne. Rovnako tak sa low carb vyhýba potravinám z múky, teda pečivu, cestovinám, potravinám s vysokým obsahom škrobu, ako sú napríklad zemiaky, ryža, alebo napríklad aj ovsené vločky, ale aj niektorému ovociu a zelenine, napríklad fazuli, šošovici, banánom či hroznu. Zakázaná je tiež väčšina alkoholu, margarín, alebo napríklad džemy. Neznamená to, že už si nikdy nesmiete dať hamburger s hranolkami, ale je z neho potrebné urobiť vzácnu výnimku a počítať s tým, že pri nízkosacharidovom stravovaní môže predstavovať obrovskú záťaž pre vaše zažívanie.

 

 

 Ktoré naopak jesť?

 Aj napriek tomu, že na prvý pohľad sa môže zdať, že pri nízkosacharidovom stravovaní prídete o všetky chutné potraviny, nie je to tak. Práve naopak, zaradiť môžete obrovské množstvo výživovo bohatých a kvalitne spracovaných surovín, medzi ktoré patrí hlavne mäso, ryby a vajcia. Prílohy môžete nahradiť zeleninou, ktorá rastie nad zemou (brokolica, cuketa, huby, šaláty a pod.). Výnimočne sa dá zaradiť aj zelenina s vyšším obsahom sacharidov, ako je napríklad mrkva, zeler, či tekvica. Vychutnať si môžete aj mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, syry, olivy, množstvo orieškov a semienok, ale aj maliny, čučoriedky a ďalšie bobuľové plody. Pochutnať si môžete aj na Matcha Tea Snack Bar, tyčinke z kokosu, zeleného čaju matcha, čakankového sirupu a arašidového masla. Samozrejmosťou je zaradenie kvalitných tukov a olivového oleja, kokosu či kokosového oleja, alebo napríklad avokáda. Pri low carb stravovaní je potrebné navýšiť aj pitný režim. Môžete vypiť ľubovoľné množstvo vody, kávy alebo čaju, vrátane matcha, pokiaľ ho pijete čistý, ale ak si radi ušejkujete latte, je potrebné byť s mliekom opatrnejší a rozhodne nedosladzovať ani medom.

 

 

Dnes už je na internete obrovské množstvo nízkosacharidových variantov rôznych dezertov (napríklad z mandľovej múky), alebo aj chlebov a ďalších potravín, takže si svoje obľúbené pochutiny môžete urobiť aj v low carb verzii.

Cieľom low carb stravovania nie je hladovanie, ale zmena v pomere živín na tanieri, ktorá má za následok zmenu vo fungovaní nášho organizmu.

 

Diéta alebo stravovanie?

 

Niekto sa k low carb uchýli ako k spôsobu, ako rýchlo schudnúť. Ako pri všetkých ostatných diétach je ale veľmi ľahké nabrať túto váhu späť. Pri low carb stravovaní je zas potrebné veľké odhodlanie, pretože začiatky sú ťažké. Telo reaguje na znížené množstvo sacharidov takzvanou keto chrípkou. Zmenu stravovania často sprevádza bolesť hlavy, únava a samozrejme veľká chuť na akékoľvek vysoko sacharidové jedlo. Pokiaľ ale túto fázu, ktorá môže trvať až desať dní, zvládnete, odmenou vám môže byť lepšia životospráva, viac energie a väčší pocit stability, pretože krvný cukor je celý deň na podobnej úrovni.

 

Low carb stravovanie však rozhodne nie je vhodné pre všetkých. Niekto z nás potrebuje pre najlepší pocit a dobré fungovanie tela práve nízke množstvo sacharidov, iným ľuďom naopak vyhovuje oveľa viac strava bohatá na sacharidy. Kedykoľvek sa rozhodnete pre zmenu v životospráve, vždy je potrebné vnímať svoje telo a dopriať mu to, o čo si hovorí. Ak máte hlad a ste v strese, je oveľa jednoduchšie si v strese kúpiť sušienku pri pokladni, ale veľký výkyv cukru v krvi stres skôr podporí a vo výsledku sa môžete cítiť oveľa horšie, než keď si dáte tú prácu a kúpite si napríklad, šalát, celozrnné pečivo so šunkou, alebo kúsok tvrdého syra a pár paradajok, za ktoré vám telo skôr poďakuje.

  

Ako vždy – všetko s mierou

 Nízkosacharidové stravovanie vám môže otvoriť nové obzory. Môžete vyskúšať kombinácie jedál, ktoré by vás nenapadli, môžete si vyskúšať, ako sa cítite pri zníženom množstve sacharidov a možno zistíte, že low carb je na vás príliš veľa tukov a málo sacharidov. Alebo môžete prísť na to, že vám vyhovuje vysoký príjem sacharidov ráno a postupné znižovanie až do low carb typu večere. Aj to je úplne v poriadku. Pokiaľ sa pri low carb stravovaní nebudete cítiť dobre, nemá zmysel v ňom pokračovať a striktne ho dodržiavať. Každý z nás je iný, každé telo funguje inak a potrebuje niečo iné.