Ako spoznáte pravý a kvalitný čaj matcha?

 

Na jar sa žne prvá úroda listov čajovníka. Na tri týždne sa polia zakryjú sieťami tak, aby rastlina vďaka chýbajúcemu slnečnému žiareniu začala produkovať obrovské množstvo chlorofylu, ktoré prepožičiava matcha jeho charakteristickú smaragdovú farbu.

 

Viac ako 800 rokov tradície spracovania čaju matcha

Hlavným dôvodom sýto zelenej farby u originálneho a kvalitného čaju matcha sú zasieťované polia. Súčasne sa zbierajú len tie najmladšie a najzelenšie lístky na samom vrcholku rastliny a sú trhané väčšinou ručne. Ihneď po zbere sú listy prevezené na spracovanie. Začína proces premeny zo samotných listov na jemne mletý prášok. Pri procese sušenia sa odstránia žilky, stopky a stonky. Horúca para zabráni fermentácii, udrží listy čerstvé a zaistí, aby v čaji zostali všetky živiny. Výsledná čistá dužina listov sa melie v žulových mlynoch na veľmi jemný prášok. Kvalitne zomletý matcha je tak jemný, že sa takmer rozpúšťa v ústach.

 

Ako jednoducho spoznať pravý a kvalitný čaj matcha z Japonska?

Ak vám záleží na tom, čo pijete, a hľadáte kvalitný originálny matcha, ktorý zaručuje vynikajúci chuťový zážitok aj mimoriadne a preverené účinky pre telo, zrejme sa neuspokojíte s menej kvalitnými napodobeninami z iných krajín, ako je Japonsko. Ako sa v tom však orientovať a nájsť kvalitný originál?

 

    Certifikácie a testy

Má matcha, ktorý si chcete kúpiť, nejaké certifikácieJe bio? Môže predajca ponúknuť prísne testy na plesne, pesticídy, ťažké kovy a baktérie e.coli? Tieto potrvdenia by mali byť samozrejmosťou u skutočne kvalitného originálu.

 

     Pôvod čaju

Uvádza výrobca či predajca pôvod čaju? Balenie čaju bez uvedeného pôvodu je rozhodne dôvodom na zamyslenie, či sa nechcete poobzerať po inom produkte.

 

 

Pre overenie kvality vyskúšajte jednoduchý test

Kvalitu zomletia matcha odhalí nasledujúci test: Vysypte trochu matcha na biely papier a ťahom prsta z kôpky smerom k sebe pozorujte celistvosť celej čiary. Čiara od menej kvalitného čaju bude nerovnomerná a kratšia. Môže sa dokonca stať, že pod prstom pocítite veľkosť zrniečok. Týmto jednoduchým testom skvele spoznáte kvalitu spracovania čaju matcha. Nesprávne mletý matcha je hrubší a zrnká čaju sú zbytočne veľké, takže je čiara kratšia. Pravý matcha sa melie iba z dužiny bez stopiek a stoniek, a na tradičných žulových mlynoch.

Pokiaľ sa melú listy celé aj s trieslovinami, čaj je nepríjemne trpký, až horký, a jeho farba býva do béžova až hnedasta.

Naopak pravý matcha musí mať

  • chuť veľmi jemnú s minimálnym náznakom trpkosti

 

  • sýtu zelenú farbu

 

 

Na balení matcha záleží

Vzduch a svetlo sú najväčšími nepriateľmi japonského zeleného čaju matcha. Rýchlo znižujú kvalitu, farbu, chuť a arómu matcha. Preto je balenie matcha zásadné pre kvalitu tohto produktu. Vo väčších baleniach nie je čaj dostatočne chránený a stráca farbu, chuť aj arómu už v priebehu pár dní. Ideálne je preto baliť čaj do jednotlivých porcií, kedy vrecko dokonale chráni čaj pred vzduchom a svetlom.

  

 

 

Značka Matcha Tea dováža skutočný originál z Japonska

  Značka Matcha Tea dováža originálne spracovaný matcha priamo z Japonských čajových plantáží.

Zaručujeme 100 % BIO kvalitu, ktorú môžeme doložiť 9 rôznymi certifikátmi a čaj spĺňa najprísnejšie limity na predaj v EÚ.

Pri spracovaní Matcha Tea nedochádza k fermentácii, nepridávajú sa žiadne farbivá, prísady, ani konzervačné látky. Čaj pre náš matcha sa pestuje v bio podmienkach a každá šarža je pravidelne testovaná v špecializovanom laboratóriu na možný výskyt pesticídov, plesní, baktérií e.coli a ťažkých kovov. Aktívne hľadáme ekologickejšie riešenia pre výrobu a snažíme sa minimalizovať uhlíkovú stopu (využívame napríklad papierové obaly s certifikátom FSC). Každú porciu matcha balíme zvlášť do hermeticky uzavretého vrecka, čo zaručuje maximálnu čerstvosť a perfektnú arómu pri rozbalení.

 

Jedinečné účinky Matcha Tea

Vďaka vysokému obsahu chlorofylu je Matcha Tea plný antioxidantov a aminokyselín. Pretože sa matcha nelúhuje, ale pije sa celý list nadrvený na jemný prášok, môže naše telo využiť maximum týchto antioxidantov. Matcha obsahuje aj vitamíny A, C, E, stopové množstvo minerálov a až 30 % vlákniny. Matcha Tea povzbudzuje mozog, zlepšuje sústredenie a dodáva silnú dávku energie, ktorá sa uvoľňuje postupne po dobu 3-6 hodín. Jedna šálka matcha vydá za 10 šálok klasického zeleného čaju. Pravý originálny čaj matcha z Japonska taktiež pomáha udržať normálny krvný tlak a normálnu hladinu cukru v krvi.