ČASTÉ OTÁZKY

 

ČÍM SA LÍŠI ČAJ MATCHA OD BEŽNÝCH ZELENÝCH ČAJOV?

Matcha je 100 % zelený čaj rozomletý na jemný prášok (cca 5–10 mikrónov), pri výrobe ktorého nedochádza k fermentácii, nepridávajú sa žiadne farbivá, prísady ani konzervačné látky. Pokiaľ pijete čaj matcha, konzumujete celý čajový list. Najmä vďaka tomu je čaj matcha 10x silnejší ako šálka bežného zeleného čaju. Aj preto je matcha skvelý pomocník pri sústredení, dodáva silnú dávku energie až na 6 hodín, pôsobí ako silný antioxidant a napomáha správnemu fungovaniu trávenia.

 

AKO SPOZNÁM KVALITNÉ MATCHA?

Väčšinou sa uvádzajú 3 faktory:

  1.  CHUŤ  kvalitný matcha by mal byť jemný, hladký a mierne sladkastý s minimálnym náznakom trpkosti. Sladká chuť je zásluhou rastlinných vlákien a L-theanínu, prirodzene sa vyskytujúcej aminokyseliny.
  2.  FARBA  kvalitný matcha má sýto zelenú farbu. V prípade horšej kvality sa farba mení skôr na žltohnedú a spolu s horšou kvalitou výrazne trpkne aj chuť čaju.
  3.  CERTIFIKÁCIA  bio známka a certifikát pôvodu čaju sú najdôležitejšími certifikáciami. Máte tak istotu, že pijete čisto prírodný originálny japonský čaj, a nie napodobeninu napríklad z Číny.

 

 

PREČO PIŤ ČAJ MATCHA?

Keď pijeme matcha, pijeme čistú dužinu listov nadrvenú na jemný prášok. Naše telo tak môže na maximum vyťažiť všetky benefity zeleného čaju, medzi ktoré patrí obsahuje teofylín a theaníny, minerály, vitamíny, aminokyseliny a antioxidanty. Matcha vďaka nim dodáva energiu na 3-6 hodín, podporuje sústredenie, zlepšuje náladu a pomáha upokojiť myseľ. Matcha je navyše až 10x silnejšia, než klasický zelený čaj, práve preto, že nejde len o výluh z listov.

 

MATCHA MÁ KRÁSNE ZELENÚ FARBU, SÚ DO NEHO PRIDANÉ NEJAKÉ FARBIVÁ?

Rozhodne nie. Do matcha nepridávame vôbec žiadne ďalšie látky, jedná sa čisto o jemne mletú dužinu zeleného čaju, ktorý obsahuje veľké množstvo chlorofylu a práve preto je tak krásne zelený.

 

ČÍM MATCHA TEA OCHUTIŤ?

Možno nie ste na čistú chuť zeleného čaju zvyknutí. Väčšina priemyselne spracovaných potravín obsahuje veľké množstvo dochucovadiel a cukrov, ktoré však v čistom matcha nenájdeme, a tak môže chvíľku trvať, než si na chuť matcha zvyknete. Uľahčiť si to môžete napríklad pridaním pár kvapiek ovocnej šťavy do čerstvo vyšejkovaného matcha, alebo môžete skúsiť kvalitný sirup, 100% džús, či mlieko.

 

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI ČAJOM MACTHA A KÁVOU?

Kofeín z kávy dosahuje vrchol zhruba 30 minút po požití a po dvoch až troch hodinách jeho efekt mizne úplne a nastupuje únava. Energia z čaju matcha sa uvoľňuje postupne po dobu 3-6 hodín. Je to hlavne vďaka živinám, ktoré v matcha nájdeme. Matcha obsahuje teofylín a theaníny, rovnako ako množstvo minerálov, vitamínov, aminokyselín a antioxidantov, ktoré spomaľujú jeho vstrebávanie a zároveň miernia prejavy kofeínu.

graf-kofein

 

MÔŽU ČAJ MATCHA PIŤ TEHOTNÉ A DOJČIACE ŽENY?

Tehotné a dojčiace ženy môžu konzumovať matcha v obmedzenom množstve. Odporúčame vždy 2 g denne. To sa rovná dvom šálkam čaju za deň. Príležitostne môžete vyskúšať aj 4 g za deň, túto dávku však považujeme za maximum a odporúčame ju neprekračovať.

 

PREČO MI OBČAS MATCHA NESADNE?

Najčastejšie to býva tým, že pijete matcha na prázdny žalúdok. Pretože matcha obsahuje veľké množstvo kofeínu, je nalačno veľmi ťažký a spôsobuje nevoľnosť alebo točenie hlavy. Preto odporúčame piť matcha až po jedle.

 

KOĽKO MATCHA MÔŽEM DENNE VYPIŤ?

My odporúčame zhruba  2 porcie denne  - jednu dopoludnia a druhú po obede. Pravdou ale je, že konzumácia matcha nie je nijako obmedzená a v tejto chvíli nie je určené maximálne množstvo, ktoré môže denne človek vypiť. Napriek tomu radíme opatrnosť – matcha obsahuje veľké množstvo kofeínu, ktorý môže vo väčšom množstve spôsobovať napríklad problémy so spánkom.

 

KEDY NAJNESKÔR PRED SPÁNKOM PIŤ MATCHA?

Odporúčame piť poslednú šálku zhruba 5 hodín pred spánkom. Pretože matcha pôsobí po dobu 3-6 hodín, je lepšie si ho dopriať s dostatočným predstihom. Inak sa môže stať, že budete mať problémy so zaspávaním. Aj v tomto je však matcha individuálna a máme aj zákazníkov, ktorí si dajú matcha hodinu pred spaním a zaspia bez problémov.

 

MÔŽEM PIŤ MATCHA CELOROČNE?

Áno, konzumácia matcha nie je obmedzená ani ročnou dobou, ani množstvom. Matcha rozhodne nie je súčasť náročnej diéty, alebo kúry. Je to čaj plný benefitov, ktorý si môžete vychutnať kedykoľvek naň máte chuť :)