Fudži-san, ikona Japonska

Fudži je opradená množstvom mýtov a legiend. V staroveku prevládal názor, že po smrti sa ľudské duše na vrcholku hory stanú kami, teda niečím, čo by sme mohli preložiť ako „bôžikmi“. Podľa budhizmu môže duša zomrelého dosiahnuť buddhovstvo práve na špičke hory. A ktorá iná hora môže predstavovať lepšiu cestu k prekročeniu vlastnej smrteľnosti ako práve najvyššia hora Japonska?

Asi ťažko si predstaviť inú ikonickú dominantu Japonska ako horu Fudži. Patrí medzi typické symboly krajiny vychádzajúceho Slnka a je veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Možno preto, že je dobre viditeľná z veľkej vzdialenosti, niekedy dokonca až z Tokia. Šintoizmus a budhizmus považujú horu Fudži za posvätnú, a aj dnes je vrchu pripisovaný veľký spirituálny a historický význam.

  

Aktívna sopka

Napriek tomu, že je väčšinu roka pokrytá snehom, je hora Fudži aktívnou sopkou. Nachádza sa na ostrove Honšú, na pomedzí prefektúry Šizuoka a Jamanaši, a týči sa 3 776 metrov nad morom. Vrcholok Fudži je aj na pohľad z diaľky hrboľatý. Je to vďaka šiestim výstupkom, ktoré lemujú kráter sopky. Hovorí sa im „šesť okvetných lístkov Fudži“. Pravdepodobnosť erupcie je síce malá, ale aj tak sa úrady v najbližšom okolí sopky snažia prípadnej erupcii predchádzať. V poslednom čase prebehli nákupy odpratávacích strojov, výstražných hlásičov, alebo napríklad protiprachových masiek. Výstrahou je v tomto smere posledná zaznamenaná erupcia, ktorá sa datuje do roku 1707, trvala 16 dní a bola taká silná, že vrstva popola pokryla aj sto kilometrov vzdialené Tokio, vtedy nazývané Edo.

 

Vďaka sopečnému základu je pôda v okolí Fudži bohatá na rôzne živiny a je vhodná obzvlášť na pestovanie čaju. Juhovýchodne od Fudži sa nachádzajú prefektúry Šizuoka a Aiči, v ktorých pestujeme náš Bio Matcha Tea. Aj náš matcha sa tak môže pri svojom raste kochať pohľadom na horu Fudži a nasávať jej tajomnú a inšpiratívnu atmosféru ????

 

 

Dominanta národného parku

Fudži je obľúbenou destináciou národného parku Fudži-Hakone-Izu. Okolo sopky leží päť jazier:

Kawaguči  /  Jamanaka  /  Sai  /  Motosu  /  Šódžu.

 Nachádzajú sa uprostred smrekovcových a smrekových lesov, a sú prepojené mnohými potôčikmi a vodopádmi. Spolu s jazerom Aši predstavujú krásne miesta, z ktorých sa dá Fudži pozorovať vo svojej plnej kráse.

Vyhlásený je aj les Aokigahara, ktorý sa nachádza na severozápadnej strane Fudži. Nádherná japonská príroda je tu pretkaná množstvom turistických chodníkov, ktorých je lepšie sa držať, pretože les je veľký a je ľahké sa v ňom stratiť.

  

Obľúbená turistická destinácia

Obzvlášť v letných mesiacoch, od júla do augusta, je Fudži hojne navštevovaným miestom ako japonskými turistami, tak zahraničnými cestovateľmi. Leto je ideálnym obdobím pre výstup, pretože sú v prevádzke aj turistické ubytovanie, svätyne, čajovne a horské prístrešky v okolí početných ciest na vrchol. Na vrchol sa dá dôjsť pešo, časť cesty sa dá prejsť aj autobusom, a dokonca tu nájdeme aj lanovku, ktorá však vedie cez lávové polia a je tak riskantnou cestou pre turistov s dýchacími a inými zdravotnými ťažkosťami. Na úpätie hory sa dá doplávať loďou po niektorom z jazier, ale obľúbená je aj cesta vlakom, ktorý vedie malebnou krajinou a na zastávkach ponúka ďalšie turisticky zaujímavé miesta, ako sú napríklad umelecké záhrady.

Okrem nádherných lesov a hory samotnej je okolie Fudži plné jaskýň a horúcich minerálnych prameňov, ktoré priamo nabádajú k odpočinku a relaxácii. Na hore sa dá vyskúšať aj paragliding alebo horolezectvo. Veľmi obľúbené sú dvojdňové výstupy, pri ktorých turisti začnú výstup ráno alebo dopoludnia, dôjdu do horskej chaty, kde strávia noc, a v skorých ranných hodinách výstup dokončia, aby mohli sledovať východ slnka z vrcholu hory. Výstup samotný nie je nijako zvlášť náročný. Najväčšou nástrahou býva výšková choroba, ktorej sa dá predchádzať pomalým tempom, početnými prestávkami a prespaním v horskej chate. Aj vďaka tomu je Fudži obľúbeným turistickým miestom.

       

 

Kultúrna ikona

Hore Fudži sa často hovorí Fudži-san (富士山) a je jedným z najznámejších symbolov Japonska. Nájdeme ju vyobrazenú v množstve umeleckých diel, na fotografiách aj na rôznych grafikách. Asi najznámejšia z nich je 36 pohľadov na horu Fudži od veľmi známeho umelca Hokusaie.

Hora je tiež často ospevovaná v básňach alebo japonskej literatúre, filmoch, divadle a nájdeme ju dokonca aj na bankovkách. Je považovaná nielen za posvätné miesto, ale predstavuje aj silnú umeleckú inšpiráciu. Významnú úlohu hrala aj v japonskej histórii. Úpätie Fudži kedysi využívali samuraji ako výcvikový priestor, a v stredoveku sa tu dokonca organizovali súťaže v lukostreľbe.

Fudži je opradená mnohými mýtmi a je domovom niekoľkých božstiev. Dodnes je púť na horu Fudži považovaná za posvätnú a mnoho ľudí ju podniká ako súčasť sebarozvoja. Hovorí sa, že kto raz za život vylezie na horu Fudži, je múdry, ale len blázon by to skúšal dvakrát. Aj tak ale patrí Fudži medzi najnavštevovanejšie hory na svete.