Dostaňte sa po Vianociach rýchlo do formy

Vianočné aj novoročné sviatky sú obrovským náporom pre náš organizmus, pretože málokto sa touto dobou zvládne krotiť. Radi si doprajeme tučné a kalorické jedlá, málo športujeme a holdujeme alkoholu. Niet divu, že sa na začiatku nového roka necítime dobre a mnohokrát máme aj niekoľko kíl navyše. Do zdravšieho životného štýlu sa nám potom vracia oveľa horšie. Pripravili sme pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť zmenu životného štýlu a uľahčia zhadzovanie prebytočných kíl.

 

Najprv tá horšia správa – začiatky bývajú náročné

Na druhú stranu, akonáhle si telo navykne na viac pohybu a iný jedálniček, kilá začnú miznúť skoro samé od seba. Preto sa pre svoje vlastné dobro vyhnite termínom ako diéta a chudnutie, ale zamerajte sa skôr na zlepšenie zdravia a životného štýlu. Ide o celkový pocit, nie o číslo na váhe. Zhodiť postupne pár kíl je oveľa jednoduchšie ako drastické diéty, ktoré často nemajú dlhodobé výsledky.

 

Trpezlivosť prináša ruže a zhadzuje kilá

Na prvý pohľad sa môže zdať, že bez drastického obmedzenia kalórií sa prebytočné kilá zhodiť nedajú. Opak je ale pravdou – pokiaľ svoj organizmus prekvapíte náhlou hladovkou, bude sa telo držať každého kila váhy o to skôr. Tomuto tzv. jojo efektu sa vyhnete, ak si plán na zmenu životného štýlu a jedálneho lístka rozložíte do niekoľkých fáz, pokojne aj niekoľkých mesiacov.

  • Stanovte si ciele, ktoré sa naozaj dajú splniť.
  • Napíšte si zoznam potravín, ktoré si chcete v jedálničku nechať, a tie, ktorým sa chcete vyhnúť.
  • Vytvorte si jedálniček, nákupný zoznam a naplánujte si dni, kedy budete cvičiť.
  • Držať sa plánu, ktorý máte čierny na bielom, je oveľa jednoduchšie, než keď sa ho snažíte držať len v mysli.

 

Ak sú na vašom zozname „zakázaných“ potravín aj jedlá, ktoré si doprajete denne, alebo si bez nich nedokážete predstaviť život, nemusíte sa ich nutne vzdať navždy. Ich konzumáciu len obmedzte. Ak raňajkujete tri šišky denne, skúste si dopriať napríklad len jednu a iba dvakrát týždenne.

V ostatné dni skúste raňajkovať napríklad Matcha Tea Shake s marhuľou alebo banánom, ktorý zasýti a dodá energiu. Po určitej dobe napríklad zistíte, že vám stačí zahrešiť si šiškou len raz týždenne, ktorú si o to viac užijete, alebo dokonca vôbec.

 

 

Pripravte sa na maratón, nie na šprint

Telu trvá zhruba tri týždne až mesiac, kým si zvykne na nový režim, takže na prvý mesiac si rozvrhnite hlavne športové aktivity a jedálniček, ktorých sa budete mať za úlohu pevne držať. Nestresujte sa, pokiaľ sa vám nepodarí nový režim do bodky držať, alebo pokiaľ sa občas neudržíte a doprajete si niektorú „zakázanú“ potravinu. Meradlom vašich pokrokov nemusia byť kilogramy, stačí, keď si sem tam premeriate svoje miery a použijete ich ako motiváciu.

 

Krátkodobé ciele vás ľahšie motivujú plniť tie dlhodobé

Skúste napríklad

 TÝŽDEŇ

pridať do jedálnička viac ovocia a zeleniny (mali by sme zjesť asi 5 kusov ovocia a zeleniny denne),

 

 TÝŽDEŇ

vyradiť vyprážané jedlá,

 

 TÝŽDEŇ

vynechať biele pečivo, bielu ryžu, priemyselne spracované cukrovinky a pod.

 

V podobnom duchu zaraďujte aj fyzickú aktivitu. Po dvoch týždňoch ničnerobenia je oveľa ľahšie začať dvadsaťminútovou chôdzou. Ďalší týždeň skúste prechádzku predĺžiť na 40 minút, prípadne ak ste na fyzickú aktivitu zvyknutí, zaraďte ľahšie kardio, a nasledujúci týždeň môžete jednu hodinovú prechádzku vymeniť za hodinu jogy, ľahší šprint a tak ďalej.

 

Ak si raz za čas kúpite svoje obľúbené Mandle v matcha čokoláde alebo Kešu v matcha čokoláde a zjete ich na posedenie, netrestajte sa za to, ale len mávnite rukou. Stáva sa to aj tým najlepším z nás ???? Pokiaľ máte z prehrešku naozaj zlý pocit, môžete napríklad cestou z práce vystúpiť o dve zastávky skôr a kalórie spáliť.

 

Venujte pozornosť svojmu telu

Zdravší životný štýl a lepšia fyzická forma je neodmysliteľne spojená s väčším výdajom energie. Nemusíte sa ale nútiť do posilňovania, pokiaľ k nemu nemáte vzťah. Poobzerajte sa po aktivite, ktorá vás bude baviť. Priťahuje vás horolezecká stena? Chceli ste vždy hrať volejbal, ale nikdy ste nemali príležitosť? Túžite vyskúšať tanečné pre dospelých, ale doteraz ste si netrúfli? Teraz je ideálna príležitosť. Nájdite si aktivitu, ktorá vás láka a baví a venujte sa jej. Cieľom je, aby ste sa na ňu tešili. Pokiaľ nefandíte hromadným aktivitám, rovnako dobre môžete chodiť na dlhé prechádzky, vymeniť jazdu výťahom za chôdzu po schodoch, alebo cvičiť doma.

 

Skúste zmeniť svoje rituály a návyky

Vnímajte aj to, ako sa po fyzickej aktivite aj po každom jedle cítite a podľa toho postupne meňte svoje návyky. Pokiaľ je vám po obede ťažko, dajte si šálku matcha, ktorá vám pomôže s trávením. Keď ani to nepomôže, skúste sviečkovú s knedľou vymeniť napríklad za kurací plátok s ryžou a dusenou zeleninou. Podobne pristupujte aj k cvičeniu – ak máte naplánovanú hodinu behu, ale nemáte dostatok energie, všetko vás bolí a musíte sa do nej nútiť, zostaňte doma a odpočívajte. Telo vám hovorí, že potrebuje dlhší čas na regeneráciu. Ak máte aj tak výčitky, môžete skúsiť pár cvikov z jogy a skôr sa pretiahnuť ako vyložene cvičiť.

 

Nemerajte sa rovnakým metrom ako ostatní

Každý sme jedinečný a každému vyhovuje niečo iné. Pre niekoho je ideálne sacharidmi nabité jedlo (tzv. príloha s prílohou), niekto potrebuje pre fyzickú aj psychickú pohodu hlavne proteíny, tuky a sacharidov minimum. Niekomu vyhovujú raňajky ako najkalorickejšie jedlo dňa, niekomu nevyhovuje večerať po šiestej hodine, niekto preferuje šport pred šiestou hodinou rannou atď. Vnímajte, čo potrebujete vy a podľa toho si jedálniček aj aktivity rozvrhnite. Nič nie je zle, ak sa vy sami cítite lepšie.

 

Na pitnom režime záleží

Väčšina z nás nepije toľko, koľko by sme mali. Poznáte príslovie, že hlad je prezlečený smäd? Niekedy je naše telo také dehydrované, že sa smäd snaží zahnať jedlom. Často to býva chuť na sladké. Nedostatočná hydratácia môže aj za únavu, zlú náladu alebo nervozitu.

 

    

Akonáhle vás začnú naháňať chúťky, skúste sa najskôr poriadne napiť vody alebo iného nesladeného nápoja. Rozhodne nemusíte vypiť dva litre denne, ale obmedzte malinovky a iné priemyselne spracované nápoje. Pokiaľ vám vadí, že je obyčajná voda „bez chuti“, môžete si do nej vytlačiť citrón, pridať uhorku alebo vyskúšať napríklad Bio Kyosun Rooibos, ktorý je prirodzene sladkastý, neobsahuje cukor, je čisto bio a 100 % bez kofeínu.

 

Matcha podporuje spaľovanie až o 40 %

Skvelým doplnkom pitného režimu je aj jemne mletý zelený čaj matcha, ktorý vie podporovať metabolizmus lipidov a je známy svojou schopnosťou podporiť spaľovanie až o 40 %.

Už dve šálky denne sú skvelým spojencom na vašej ceste k zdravšiemu životnému štýlu a vysnívanej váhe. Vďaka veľkému obsahu čajovej obdoby kofeínu – teofylínu – dodáva matcha energiu na 3-6 hodín, takže keď budete prvý mesiac bojovať s odvykaním na kaloricky veľmi bohaté jedlá, energiu môžete čerpať práve z Matcha Tea. Čaj matcha môže byť aj skvelým zdrojom energie tesne pred športovou aktivitou a poslúži aj ako pomocník po výdatnom obede, pretože pomáha podporovať a uľahčovať trávenie. Matcha Tea je navyše plný antioxidantov, takže sa počíta aj ako súčasť očisty tela po Vianociach, podporuje sústredenie a dobrú náladu. S Matcha Tea jednoducho nemôžete šliapnuť vedľa.

 

Buďte trpezliví a dobrí na seba samého

Dostať sa späť do predvianočnej formy nie je jednoduché. Preto na seba buďte dobrí, netrestajte sa, pokiaľ nezvládnete svoj plán dodržať každý deň na 100 % a odpočívajte. Pokiaľ viete, že vás okolie podporí, podeľte sa s rodinou a priateľmi o svoje plány. Možno sa k vám niekto z nich dokonca pridá. A ak sa necítite v niektorom ohľade dobre, poraďte sa so svojím lekárom alebo odborníkom na stravovanie.