Ako je to s Matcha Tea vreckami

Naši fanúšikovia sa nás často pýtajú, prečo balíme jednotlivé porcie matcha do neekologických vrecúšok. Odpoveď je jednoduchá: v súčasnej dobe je to jediný spôsob, ako uchovať matcha čerstvý.

 

Nezľavíme z nárokov na kvalitu

Náš súčasný materiál 100 % zaručí, že aj po štyroch rokoch bude matcha stále čerstvý a zachová si svoje benefity.

Najväčšími nepriateľmi matcha sú svetlo, vzduch a vlhkosť. Nájsť eko materiál s takými vlastnosťami je takmer nemožné. Kým však nenájdeme vhodnú alternatívu, nezľavíme z nárokov na kvalitu a dobu trvanlivosti. Preto materiál na výrobu sáčkov meniť nebudeme.

 

Hoci náš súčasný obal pochádza z recyklovaných materiálov, sme si vedomí, že to nie je ideálne riešenie, takže sa stále obzeráme po lepšom, dohovárame si schôdzky, konzultujeme s expertami, testujeme a sledujeme najnovšie trendy v oblasti balenia potravín.

 

 

Ako funguje náš 3-vrstvový obal?

 

Čo sme skúšali, čo nefunguje a akú máme jedinú možnosť?

 

1/   PAPIER: Matcha nemožno baliť do papierových sáčkov alebo krabičiek, pretože prepúšťajú vzduch a svetlo.

 

2/ BIODEGRADABILNÝ PLAST: Vrecká z biodegradabilného plastu sa rozložia iba a len v prostredí kompostu. Pokiaľ ich vyhodíme do zmiešaného odpadu, (ne)rozkladajú sa úplne rovnako, ako akékoľvek iné plasty, teda rozpadá sa na mikroplasty. Keby sme ho vyhodili do kontajnera na plasty, znehodnotíme tak celý obsah kontajnera, ktorý sa potom nedá recyklovať. Našim cieľom nie je vymeniť jeden plast za iný.

 

3/ BEZOBALOVO: Vzduch, vlhkosť a svetlo bránia tomu predávať matcha v obchodoch bez obalu alebo na váhu.

 

   

 

V súčasnosti neexistuje iná alternatíva ako spojenie 3 vrstiev dohromady – PET/ALU/PP.

 

Do tohto typu fólie sa balia najchúlostivejšie potraviny, pri ktorých je nevyhnutné uchovať kvalitu a maximálne ich oddeliť od vonkajších vplyvov ako je napr. káva alebo korenie.

 

 

 

 

Prečo nedávame matcha napríklad do 100 g sáčkov?

Odpoveďou je opäť nedostatočná ochrana pred vzduchom, svetlom, vlhkosťou... Kvalita je pre nás prioritná a pokiaľ si kúpite matcha v 100 g balení a nespotrebujete ho do cca 10 dní, bude čaj úplne znehodnotený. 

 

Nie je 30 sáčkov horších ako jedno veľké 100 g balenie?

Z hľadiska plastového odpadu je to prekvapivé, ale nie je. Váha jedného vrecka Matcha Tea je presne 0,5 g. V krabičke ich je 30, to znamená, že jedna krabička Harmony obsahuje 15 g plastov celkom. Samotný 100 g sáčok by podľa našich výpočtov obsahoval minimálne 12 g plastov. Dá sa teda povedať, že balením matcha do 100 g sáčkov by sme prírode nijako výrazne nepomohli, a vo veľkom sáčku by navyše utrpela kvalita čaju.

Súhlasíme s tým, že súčasnú plastovú krízu treba riešiť, avšak nie na úkor kvality nášho produktu a spokojnosti zákazníkov. Robíme všetko, čo je vnašich silách. Aj vďaka hľadaniu alternatívy sme narazili na materiál Solubag, výrobky z neho nájdete v našom e-shope.

 

 

Spojme sa a náš hlas bude počuť

Výrobcov obalových materiálov za súčasného stavu nič nemotivuje k vývoju ekologickej verzie fólií. Prečo? Pretože po podobných materiáloch nie je hlad. Veľké firmy a obchodné reťazce nie sú pod tlakom verejnosti ani legislatívy. Hlas niekoľkých osvietených, ale malých značiek ako je Matcha Tea, nemá takú váhu. Situácia sa snáď pomaly začne meniť klepšiemu spolu s tým, ako každý z nás prijíma zodpovednosť za svoju uhlíkovú stopu. Sme preto veľmi radi, že sa ozývate čoraz viac, pretože len pod tlakom verejnosti budú nadnárodné korporácie nútené pracovať na nových eko materiáloch, ktoré sa potom môžu stať normou.