Japonský čajový obrad

Čajový obrad je súčasťou japonskej kultúry rovnako dlho, ako matcha. Dnes je prevádzkovaný ako koníček, ale kedysi bol obrad súčasťou japonskej etikety. Čaj sa pri ňom pripravuje podľa presne vymedzených pravidiel. Hostiteľ aj hosť musia podnikať presne určené kroky a pohyby. Dokonca aj čajový riad má svoje predpísané miesto a poradie.

 

Jedinečné umelecké predstavenie

Pravidlá čajovej ceremónie sú náročné aj pre samotných Japoncov. Ak by sme mali čajový obrad prirovnať k niečomu v našej kultúre, bola by to hra na husle – chce to veľa času, kým toto umenie dokážeme náležite oceniť. Každý obrad je jedinečný. Je to umelecké predstavenie, na ktorého výslednú podobu mal veľký vplyv Zenový Budhizmus.

 

 

 

NÁŠ TIP na skvelý matcha pre čajový obrad - Bio Matcha Tea Ceremony alebo Bio Matcha Tea Delicacy 

Pre svoj vlastný jednoduchý čajový obrad budete potrebovať:

 

 

Ako postupovať pri zjednodušenom čajovom obrade

1. Vyhraďte si pokojné miesto, ideálne s výhľadom na prírodu alebo kvety.

2. VERZIA USUČA

Pre jemnejší variant, usuča, potrebujete 70 ml horúcej vody. Teplota vody by nemala prekročiť 70 °C. Do čawanu vsypte dve lyžičky Bio Matcha Tea Ceremony nebo Bio Matcha Tea Delicacy. Zalejte trochou vody a prešľahajte časom. Dolejte zvyšok vody a opäť šľahajte, kým sa na hladine neobjaví pena.

     VERZIA KOIČA

Pokiaľ máte chuť na hustý a výdatný nápoj koiča, použite 3-4 lyžičky čašaku a 40 ml vody. Opäť striedavo prilievajte vodu a šľahajte. Koiča nemáva na hladine penu.

  1. S prípravou neponáhľajte a pri popíjaní sa kochajte prírodou okolo seba.

 

Čaj vychutnávajte v pokoji, s rešpektom sami k sebe, k nástrojom, k čaju samotnému aj jeho histórii.

 

 

Čo je čajový obrad

Čajový obrad je rituál, ktorého cieľom je vzájomné prepojenie všetkých piatich zmyslov, tela a mysle do takej miery, že dosiahneme úplnú duševnú harmóniu. Hmatom môžeme skúmať nedokonalosti čajovej misky, a ďalšie zmysly očarí chuť a vôňa matcha. Obrad navodzuje pocity hlbokého pokoja. Je súčasne umeleckým zážitkom ale aj meditáciou, ktorej korene vedú hlboko do japonskej kultúry.

 

Rôzne formy čajového obradu

Každý čajový obrad má iný priebeh podľa toho, v akú dennú dobu a v akom ročnom období sa koná, koľko je pozvaných hostí, pri akej príležitosti sa čaj podáva a podľa typu podávaného jedla. Obrad vznikol pôvodne preto, aby si japonská šľachta vzájomne prejavila úctu, a súčasne mohla obdivovať rôzne umelecké predmety, nástroje a zručnosť pri podávaní čaju.

 

Čajová izba ako miesto pokoja a harmónie

Vybavenie čajovej izby sa skladá z čisto prírodných materiálov. V izbe panuje ticho, ktoré umožňuje ľahko zabudnúť na vonkajší svet.


 

Dnes je ceremónia kultúrnym dedičstvom

Ide o hlboký spirituálny zážitok, ktorý zosobňuje tradíciu. Jeho cieľom je prejav úcty druhému a snaha dosiahnuť aspoň na chvíľu pokoj, harmóniu a radosť. Obrad prebieha v tichu a môže trvať aj štyri hodiny. Každý obrad je jedinečný, ale aj plný zložitých pravidiel. Niektoré sú presne stanovené etiketou. Napríklad pohyb, akým treba nabrať matcha na bambusovú lyžičku, je určený typom odevu, ktorý má hostiteľ na sebe (iné pohyby dovoľuje kimono s krátkym rukávom a odlišné s dlhým). Iné pravidlá si stanovuje hostiteľ sám. Pretože pri obrade ide o vyjadrenie úcty, má táto formálna udalosť predpísaný spoločenský odevu: kimono alebo spoločenský odev západného štýlu.

Pravidelné stretnutia rôznych skupín študentov či priaznivcov čajového obradu nie sú výnimkou. V niektorých školách alebo vzdelávacích centrách sa organizujú čajové kurzy a cesta čaju sa vyučuje aj ako odbor na japonských univerzitách.

 

História japonského čajového obradu

12. storočie

Čajový obrad v Japonsku predstavil mních a cestovateľ Eisai. Na konci 12. storočia učil budhistických mníchov v kláštoroch piť čaj matcha, ktorý vysypal do čajovej misky, zalial horúcou vodou a vyšľahal. Mnísi čaj používali na meditáciu a mal im pomôcť k duševnému osvieteniu.

 

13. storočie

Od 13. storočia sa z pitia matcha stala luxusná záležitosť a symbol spoločenského postavenia samurajov. Pretože čaj bol spájaný s urodzenosťou a dvorskou etiketou, jeho vychutnávanie pri obrade sa spájalo s hlbokou vzájomnou úctou. Duchovné a šľachtické rozmery obradu sa postupne začali prepájať, až sa z obradu stal jeden z pomocníkov, vďaka ktorému mohli mnísi, šľachtici a bojovníci dosiahnuť osvietenie. Predstavoval proces sebapoznania, myšlienkového hĺbania a spirituálneho osvieženia. Prebiehal v miestnostiach s podložkami tatami a s minimom nábytku či dekorácií.

16. storočie

V 16. storočí sa už pitie čaju rozšírilo medzi všetky spoločenské vrstvy v Japonsku. Čajový majster Sen no Rikyu podobu čajového obradu upevnil a posvätil ho filozofickou myšlienkou, že každé ľudské stretnutie je vzácne, pretože je neopakovateľné, a malo by byť oslavované.

 

21. storočie

Dnes je čajový obrad ostrovom pokoja, harmónie, čistoty, vzájomnej láskavosti a romantizmu spojeného s nostalgiou. Je vnímaný ako chvíľa duševného pokoja v hlasitom a chaotickom svete. Na rozdiel od normálneho života má obrad pevne daný poriadok, ktorý v nás vyvoláva pocit upokojujúcej istoty.

  

Nástroje

Pri obrade sa nepoužíva jednotná sada alebo set, ale široký rad nástrojov, ktoré musia ležať na vopred určených miestach na podložke tatami. Líšia sa tiež podľa ročného obdobia alebo príležitosti.

 

S každým nástrojom sa zaobchádza s mimoriadnou starostlivosťou

Pred a po každom použití sa starostlivo čistí a s niektorými sa zaobchádza iba v rukaviciach. Niektoré pomôcky sa tešia takej úcte, že sú pomenované vlastným menom, rovnako ako ľudia.

 

Medzi takéto nástroje patrí napríklad čakín, ľanová handrička, ktorou sa otiera čajová miska čawan. Čawany sa delia podľa toho, či podávame silnejší čaj koiča alebo jemnejší variant usuča. V lete sa používajú plytké čawany, v ktorých čaj rýchlejšie chladne, v zime naopak hlbšie. Tie najcennejšie sú ručne vyrobené a cení sa práve kvôli ich nedokonalostiam. Matcha určený pre čajový obrad je odsypaný do čaky, malej uzatvárateľnej nádoby, z ktorej sa potom bambusovou lyžičkou čašaku dávkuje do čawanu. Na našľahanie matcha v čawane slúži bambusová metlička časní, ktorá je vyrezávaná z jedného kusu bambusu.

    

  

 

Priebeh japonského čajového obradu

 

Vstup do čajovej izby

Niektoré znaky však majú spoločné. Napríklad to, že pred vstupom do čajovej izby sa hostia musia rituálne očistiť tak, že si umyjú ruky a vypláchnu ústa vodou v kamennom umývadle. Pri vstupe do čajovej izby sa všetci vyzujú a vlezú do miestnosti malými štvorcovými dvierkami, čo má hostí viesť ku skromnosti a symbolicky z nich urobiť rovnocenných. Podľa legendy mali dvierka pri vstupe do čajovej izby prinútiť aj samotného cisára skloniť hlavu a prejaviť všetkým ostatným pokoru.

 

Privítanie hostí

Podlahu čajovej izby pokrývajú tatami, ktoré svojim rozložením napovedajú hosťom, kde bude ktorý z nich sedieť a o aký typ obradu sa jedná. V izbe si hostia očami prezrú nástroje na prípravu čaju, kvety a na stene visiaci zvitok, a potom sa podľa dôležitosti usadia v kľaku na tatami. Po príchode posledného hosťa sa malé dvierka, japonsky nidžiriguči, hlasno uzavrú a hostiteľ vie, že môže vstúpiť do miestnosti a privítať každého hosťa. Potom prvému hosťovi odpovie na zdvorilé otázky týkajúce sa zvitku a nástrojov. Hostiteľ rituálne očistí každý nástroj, a to presne predpísaným spôsobom a pohybmi. Potom ich umiestni na presne určené miesto v takom poradí, aký diktuje daný typ čajového obradu.

 

Čaju predchádza jedlo

Pred samotným podávaním čaju hostiteľ servíruje buď celé jedlo, alebo aspoň tradičné japonské cukrovinky wagaši, ktoré majú hostove chuťové bunky pripraviť na matcha.

 

 

Koiča alebo usuča?

 Hustý matcha – koiča

Pokiaľ hostiteľ ušľahá matcha v hustej forme koiča, podá ho prvému hosťovi, ten sa napije, pochváli kvalitu čaju a odovzdáva čawan ďalším hosťom za vzájomného ukláňania. Každý hosť má tak možnosť obdivovať čawan ako očami, tak aj hmatom. Hostia však medzi sebou nehovoria. Táto ceremónia je veľmi formálna. Hostiteľ sa rozpráva len s prvým hosťom a iba vo forme niekoľkých predpísaných viet. Keď sa čawan vráti k hostiteľovi, hostiteľ misku očistí a umyje, rovnako ako ostatné nástroje, odoberie sa k dverám, kde poklonou pokynie svojim hosťom, a tí postupne opustia čajovú izbu. Čajový obrad je ukončený.

 

Jemnejšia matcha – usuča

Pri príprave usuča má každý hosť vlastný čawan a po formálnej výmene zdvorilostí už je možná neviazaná konverzácia medzi všetkými účastníkmi rituálu. Potom, čo hostiteľ znovu očistí všetky nástroje, sa čestný hosť spýta, či si ich môžu hostia pozrieť. Nástroje sú v japonských rodinách často po generácie a môžu mať nevyčísliteľnú hodnotu. Veľakrát sa jedná o ručnú prácu či starožitnosti a zaobchádza sa s nimi veľmi opatrne as úctou. Hostia potom majú možnosť prezrieť si zblízka celú čajovú izbu, ktorej súčasťou býva výklenok, kde visí tematický zvitok s budhistickým textom alebo príslovím o čaji, jednoduchý kvetinový aranžmán zodpovedajúci ročnému obdobiu a vonná tyčinka. Voľba zvitku, kvetov a vonných tyčiniek je čisto na hostiteľovi.

 

Vytvorte si vlastný čajový obrad

Pokiaľ budete mať niekedy možnosť čajový obrad zažiť, určite si túto príležitosť nenechajte ujsť. Čajový obrad je veľmi osobitá a ojedinelá forma stretávania prepojená s duchovným a estetickým zážitkom. Je nekonečne komplikovaná, ale práve to jej prepožičiava nádych tajomna a prchavosti. Pokiaľ by sme chceli čajový obrad robiť presne podľa japonskej etikety, trvalo by nám mnoho rokov ho plne ovládnuť. Nič nám však nebráni vytvoriť si náš vlastný čajový obrad. Matcha si pomocou tradičných nástrojov môžeme pripraviť sami a vnímať ho ako meditáciu, súčasť procesu sebapoznania alebo cvičenia v mindfulness. Rovnako tak sa čajový obrad môže stať výnimočnou spoločenskou udalosťou ušitou na mieru našej rodine alebo priateľom.

Či už si vyberiete akúkoľvek formu, dúfame, že si pomocou svojich vlastných postupov a prípravy matcha pomocou našich produktov vytvorít unikátnu tradíciu.