Ste bez energie? Vyskúšajte matcha namiesto kávy

Doba je rýchla a mnoho z nás si pravidelne dopraje nápoje, ktoré sľubujú doplnenie toľko chýbajúcej energie. Asi najobľúbenejším dobíjacím nápojom u nás je káva. Ide však o nápoj, ktorého pitie môžu sprevádzať vedľajšie účinky. Japonský zelený čaj matcha dodáva silnú dávku energie, ale s benefitmi, ktoré kávu ľahko tromfnú.

 

Opatrne na vedľajšie účinky kávy

Káva je obľúbený silný stimulant, ktorý nás nabije rýchlou a vysokou dávkou energie. Pôsobenie kofeínu v káve je na vrchole už 15-30 minút po požití. Rovnako rýchlo však účinky tohto typu kofeínu miznú a následný rýchly výkyv môže telu spôsobovať pocit únavy a vyčerpania. Môžeme si samozrejme dopriať ďalšiu, a potom ďalšiu šálku kávy, ale zacyklíme sa v kruhu, ktorý nemusí robiť dobre našej psychike ani nášmu organizmu.

 

 

Čaj matcha dobíja poriadne, postupne a dlhšie!

Na rýchle povzbudenie sa káva hodí, ale ak preferujete dlhodobejšiu dávku silnej energie, matcha čaje sú rozumná a šetrná voľba. Kofeín sa v matcha vyskytuje v porovnateľnom množstve ako v káve, ale vďaka aminokyselinám sa do tela uvoľňuje postupne a bez výrazných výkyvov.

Na rozdiel od kávy je teda energia dodávaná stabilne a dlhšie, po dobu až 6 hodín.

Pitie čaju matcha je tak pre ľudský organizmus šetrnejší a výsledný efekt v podobe energie, ktorú očakávame, je pre naše telo jednoznačne priaznivejšie.

 

 

Veľkou výhodou matcha je jeho šetrnosť pre telo

Pretože pri pití kávy do tela napumpujete naraz veľkú dávku rýchlo pôsobiaceho kofeínu, môže tento výbuch energie vo vašom tele spôsobovať zmätok, ktorý sprevádza potenie, trasenie rúk, búšenie srdca, alebo dokonca podráždenosť a nervozita. Oproti tomu pravé japonské čaje Matcha Tea obsahujú účinné látky a aminokyseliny, ktoré spomaľujú vstrebávanie čajového kofeínu a efektívne tak chránia naše telo práve pred týmito nepríjemnými vedľajšími účinkami.

 

 

Matcha dokáže zlepšiť sústredenie a upokojiť myseľ

Oproti káve pomáha Matcha Tea vykúzliť úsmev od ucha k uchu a podporuje sústredenie bez ospalosti. Vďaka unikátnej kombinácii aminokyselín, ktoré bystria myseľ a uľahčujú sústredenie, je matcha veľmi obľúbený medzi študentmi. Kvalitný matcha odbúrava fyzický aj psychický stres a podporuje tvorbu hormónov šťastia, dopamínu a serotonínu.

 

Po porcii japonského matcha sa vám môže ľahko stať, že sa začnete usmievať, a po zvyšok popoludnia už vás nič nerozhádže ????

 

 

Matcha je silný prírodný antioxidant

Pravý japonský matcha obsahuje veľké množstvo antioxidantov, chlorofylu a katechínov. Proces výroby matcha vyžaduje zatienenie lístkov pred slnečným svetlom, čím sa v nich výrazne zvýši produkcia chlorofylu. Chlorofyl sa niekedy tiež nazýva životodarná voda rastlín a prepožičiava čaju matcha charakteristickú zelenú farbu. Vďaka obsahu týchto látok pomáha matcha z nášho tela vyplavovať škodlivé látky, ako sú ťažké kovy a rôzne toxíny. Pri pití matcha totiž pijeme celý list čajovníka nadrvený na jemný prášok, nie iba čajový výluh, a naše telo tak môže ľahko prijať a využiť všetky tieto antioxidanty na maximum. Matcha navyše obsahuje aj vitamíny A, C, E, stopové množstvo minerálov a až 30 % vlákniny.

Pitie matcha tak môže prispieť k správnej funkcii imunitného systému.

 

 

Matcha Tea sa spracováva rovnakým spôsobom už viac ako 800 rokov

Čajovníkové polia sa pár týždňov pred zberom zakryjú sieťami, aby k lístkom dopadalo len minimum slnečného svetla. Zbierajú sa len tie najmladšie a najzelenšie lístky. Pri procese sušenia sa z nich odstránia žilky, stopky a stonky, a v žulových mlynoch sa na jemný prášok melie len samotná dužina listov. Táto metóda spracovania sa za niekoľko storočí vôbec nezmenila. Čaj matcha si môžete vychutnať presne v takej forme, v akej si ho obľúbili japonskí cisári a samuraji.

 

Keď pijete matcha, pijete skutočný čajový list nadrvený na jemný prášok.

 

 

Kombinovať kávu aj matcha môžete, ale s rozvahou

Samozrejme, že milovníkom kávy nemá tento článok za úlohu ich obľúbený nápoj sprotiviť, alebo ho dokonca zakázať. Pokiaľ vám káva vonia a chutí, alebo vám vyhovuje rýchla a vysoká dávka kofeínu, nemusíte sa jej vzdávať. Pokiaľ ale plánujete obohatiť svoj nápojový lístok aj o matcha, radíme tieto dva nápoje kombinovať s rozvahou. Ideálne napríklad šálka voňavej kávy ráno a skvelý matcha po obede alebo naopak. Káva aj matcha totiž obsahujú každý iný typ kofeínu (voľný vs. viazaný) a ich spoločné pôsobenie by nemuselo vášmu telu robiť dobre.

 

Príprava Matcha Tea je jednoduchá a rýchla

Stačí zaliať vodou, pár sekúnd pretrepať v šejkri alebo inej uzatvárateľnej fľaši a môžete piť. Keď sa nápoj ešte dochutí čerstvou ovocnou šťavou alebo medom, máte vitamínovú bombu plnú prírodných antioxidantov. Jemne mletý čaj matcha môže mať tisíce podôb. Studený matcha v lete osvieži, horúci nápoj v zime zahreje.

Matcha Tea sa navyše dá použiť v množstve lahodných receptov!

 

 

Hľadajte skutočne pravý, japonský a kvalitný matcha! Nie náhradu odkiaľkoľvek!

Ak chcete kvalitný matcha, ktorý zaručuje vynikajúci chuťový zážitok aj mimoriadne a preverené účinky pre telo, zrejme sa neuspokojíte s predávanými, menej kvalitnými náhradami a falzifikátmi. Ak chcete vedieť, ako rozlíšiť ten pravý matcha od napodobenín, pozrite sa na článok.