Matcha Tea, na účinky bohatý

Matcha tea, na účinky bohatý

Medzi skvelé prínosy pitia čaju matcha patrí lepšia duševná sviežosť, bystrosť a detoxikácia organizmu. Matcha je bohatý na polyfenoly a katechin, podporuje relaxáciu a pôsobí ako vynikajúca energetická vzpruha.

tradicne_2

Čo je to Matcha?

Matcha je najemno mletý, zelený práškový čaj, ktorý sa pred viac než 800 rokmi stal dušou známeho japonského čajového obradu. Buddhistickí mnísi uctievajú čaj matcha ako „elixír“ pre jeho potenciál zvyšovať koncentráciu a zrýchľovať metabolizmus. Matcha čaj, ktorý pochádza z 9. storočia z Číny, býval v minulosti užívaný ako liek na rôzne druhy ochorení. Napriek tomu však jeho význam v Číne akosi pohasol. Potom, čo si zen buddhistickí mnísi z Japonska na konci dvanácteho storočia uvedomili jeho skutočný potenciál, začalo pestovanie čaju matcha naberať na význame a vzkvetať.

osa_SK

 

PEstovanie

cajovnikova-plantaz1_1

Pestovanie čaju matcha predstavuje len 0,6 % celkovej produkcie čaju. Matcha sa pripravuje z vysoko kvalitných, v tieni rastúcich lístkov známych ako tencha. Čajové kríky sú chránené pred priamym slnečným žiarením, ktoré znižuje rýchlosť fotosyntézy a spomaľuje rast rastlín. To listom zaisťuje tmavší odtieň zelenej farby a rovnako stimuluje produkciu chlorofylu a aminokyselín.

zbeR a spracovanie

cajovnikova-plantaz2_1zulove_mlyny

Zber čaju matcha sa robí ručne, aby se zaistil výber najmladších a najmenších lístkov pre najvyššiu kvalitu čaju. Na rozdiel od iných zelených čajov sú lístky, které se používajú pre matcha, krátko sparené, aby sa zabránilo oxidácii a zachovala sa ich chuť a nutričná hodnota. Potom nasleduje veľmi jemné mletie lístkov pomocou žulových kameňov na krásny zelený prášok. V Japonsku je čaj matcha cenený už po mnoho rokov, ale v poslednej dobe si získava vďaka svojej jedinečnej chuti a pozoruhodným vlastnostiam uznanie i v západnom svete.

Výživová hodnota čaju Matcha

matcha_hotMatcha je starodávny nápoj, ktorý je zdrojom vitamínu A, komplexu vitamínov B, vitamínu C, E, K a stopových prvkov. Matcha je bohatý na zložky so super antioxidačnou aktivitou, vrátane polyfenolov, katechínov a chlorofylu. Prítomnosť veľkého množstva vzácnej aminokyseliny L-theanín a alkaloidu teofylín len dokresľuje to, že v minulosti bol v Japonsku používaný ako liek. Prínosy čaju Matcha boli mimo iné diskutované i v týchto oblastiach:

  1. Silnejší imunitný systém: Ako je už uvedené vyššie, matcha obsahuje antioxidanty, polyfenoly (EGCG - Epigallokatechin-3-gallát), L-theanín, ktoré spoločne prispievajú k posilneniu obranyschopnosti organizmu a pomáhajú zaistiť ochranu proti rôznym antigenom.

  2. Antioxidačná sila: Matcha obsahuje veľké množstvo prírodných antioxidantov, polyfenolov. Výskumné štúdie hodnotiace antioxidačnú silu čaju matcha zistili, že v porovnaní s inými zelenými čajmi má matcha najvyššie množstvo prírodného epigalokatechin galátu (EGCG), což je polyfenol prospešný nášmu tělu. Tento antioxidant pomáhaja neutralizovať škodlivé účinky tým, že pomáha chrániť telo pred výskytom ochorení spojených s oxidačním stresom. Na trhu sú k dostaniu i rôzne doplňky stravy s EGCG avšak za nás tento smer "čím viac tým lepšie" nedoporučujeme. V jednom šálku matcha (2g) sa nachádza cca 100mg EGCG, čož je pri jednom až dvoch šálkoch denne bezpečné a pre telo viac než dostačujúce množstvo. U niektorých výrobcov potravinových doplňkov s EGCG sa v jednej kapsli nachádza až 500mg  EGCG a bežne doporučujú 2-3 kapsle denne. Pri nadmernej konzumácii, čož je cca 700mg EGCG denne však môže dojsť vážnemu poškodeniu žalúdku.
     
  3. Podporný prostriedok pre zvýšenie energie: Matcha obsahuje formu kofeínu, ktorý ale nezameňujme s tým v káve. Táto jedinečná forma kofeínu, známa ako theofylín, udržuje hladinu energie bez nežiadúcich účinkov. Pomalé uvoľňovanie energie v dôsledku L-theanínu pomáha pri podpore funkcie a udržuje optimálnu hladinu hormónov. Detoxikácia: Chlorofyl obsiahnutý v čaji Matcha zvýrazňuje jeho účinnosť pri prečišťovaní organizmu. Chlorofyl je vynikajúci detoxikačný prostriedok, ktorý pomáha pri čistení krvi. To napomáha k udržovaniu zásaditosti krvi a tkanív. Chlorofyl taktiež pomáhá v prevencii proti hromadeniu škodlivých toxínov a vyplavuje ich z tela von.

  4. Duševná bdelosť a skľudňujúce účinky: Matcha pomáha "ukľudniť" náš organizmus. L-theanín, jedinečná aminokyselina prítomná takmer výlučne v zelenom čaji, má anti-anxiolytické vlastnosti a pomáha pri zosilovaní alfa vln v mozgu. Tieto alfa vlny podporujú relaxáciu a vyvolávajú hlboký pocit duševnej sviežosti a čulejšieho rozpoloženia, podobne ako to navodzujú jógové techniky. Štúdia zameraná na L-theanín naznačuje, že pôsobí ako neurotransmiter, ktorý má ukľudňujúci účinok na mozog, ale nevyvoláva akýkoľvek pocit ospalosti. Tento ukľudňujúcí efekt čaju matcha pomáhal napr. buddhistickým mníchom zachovávať hlboké sústredenie počas ich meditácií. Mohli tak byť vysoko koncentrovaní avšak na 100 % pri zmysloch. V našom bežnom pracovnom živote toto oceňujeme veľmi často, kedy nás matcha udržuje v tzv. "pracovnom flow" dlhšie a efektívnejšie než káva. Ďaľšia štúdia ukázala protistresové účinky L-theanínu, prítomného v čaji Matcha, ktorý napomáhá ku skľudneniu fyziologickej a psychologickej reakcie na stres.

  5. Kulinárske využitie: Okrem vyššie zmienených úžitkov je čaj matcha veľmi populárny ako prísada do pokrmov. Matcha sa používa ako chuťová prísada mnohých druhov cukrovinek ako napr. čokolády, koláčov, zákuskov, sušienok či zmrzliny zo zeleného čaju matcha. V poslednej dobe celá rada známych kaviarní pridala do svojej ponuky nápoje na bázi matcha. Sú to napr. matcha latte, matcha frappé, smoothies s matcha a taktiež alkoholické nápoje ako je napr. matcha gimlet, či náš tip - matcha gin&tonic.

 

matcha-tea-recept-palacinky pusinky

 

Čaj matcha má v porovnaní s inými zelenými čajmi vynikajúce prínosy, ktoré sme podrobne popísali vyššie. Je to hlavne tým, že týmto spôsobom konzumujeme čajový list úplne celý a dostávame tak z neho 100 %, čo nám je schopný ponúknuť. V Japonsku sa pitiu a samotnému spôsobu prípravy prikladá veľká úcta. Čajový rituál má svoje prísne pravidlá, špeciálne náčinie a líši sa napr. i podľa ročného obdobia. Čajový majstri študujú i niekoľko rokov, kým sú schopní všetkým týmto pravidlám dostáť.

Matcha je jediný čaj, kde sa ve vode rozmnelní celý čajový list, čímž sa zachovávajú maximálne prínosy prírodných zložiek v ňom obsiahnutých.

Chlorofyl v čaji Matcha pomáha cítiť sa lepšie, vyrovnanejšie, vnútorne čistejšie a bdelo. Okrem toho pomáhá stimulovať dobrú náladu a pomáha vytvoriť pocit celkovej pohody.