Športujeme v rytme japonského matcha

Zdravší životný štýl a lepšia kondička je neodmysliteľne spojená s väčším výdajom energie. Teraz v lete sú dni dlhšie, lepšie sa vstáva a počasie nabáda k športovaniu. Niekedy sme však unavení, ospalí, jednoducho bez energie a máme chuť zostať na gauči. Čím podporiť telo a doplniť toľko potrebnú energiu, aby sme zvládli plánovaný tréning?

 

Prečo nám občas chýba energia?

Ak opomenieme zdravotné problémy vyžadujúce návštevu lekára alebo odborníka, nedostatok energie môže byť spôsobený aj nevhodným spôsobom života alebo zlou stravou.

Sú ľudia, ktorí pri nedostatku energie menej spia a sú nervóznejší. Iní zase podriemujú a viac leňošia. Podpísať sa na únave môže aj zanedbávaný tréning. Odpočinok a regenerácia sú samozrejme potrebné, telo si o ne väčšinou samo povie. Avšak vo chvíli, keď už je leňošenie namiesto športu pravidlom a máte poriadne výčitky, je na čase skúsiť niečo zmeniť a dobiť baterky.

 

 

Veľmi opatrne s niektorými „nakopávačmi“!

Energetické nápoje doplnia energiu a nakopnú rýchlo a silne, presne na dobu tréningu. Opatrnosť v ich používaní je rozhodne na mieste.

 

Po konzumácii tzv. energeťákov môžeme pociťovať tras, určitú nervozitu, niekedy aj bolesť na hrudi. Tieto nápoje môžu mať negatívny vplyv na krvný tlak a srdcový rytmus, môžu navyše zrýchliť činnosť mozgu a tráviaceho traktu. Nehovoriac o tom, že sú často silne presladené nie celkom zdravým klasickým cukrom, alebo umelými sladidlami.

Asi najobľúbenejším nakopávačom je káva. Sú však ľudia, ktorí po káve cítia nepríjemné vedľajšie účinky. Kofeín v káve sa dostáva do obehu prakticky hneď a jeho pôsobenie je na vrchole už 15–30 minút po požití. Následne však jeho hladina v tele klesá. Tento rýchly výkyv môže byť pre telo nepríjemnou záťažou, niekedy sprevádzanou búšením srdca, zvýšeným potením a nervozitou.

 

      

 

 

Mnohí športovci vyhľadávajú pravý japonský matcha

Ak vám nevyhovuje káva a hľadáte nápoj viac šetrný k organizmu, vyskúšajte jemne mletý zelený čaj matcha z Japonska. Obľúbenosť tohto jemne zeleného čaju, ktorého spracovanie prebieha rovnakým spôsobom už viac ako 800 rokov, ide strmo nahor.

Matcha bol po dlhé stáročia nápojom japonských cisárov a samurajov vďaka mimoriadnym účinkom. Zbierajú sa len tie najkvalitnejšie a najvrchnejšie lístky, sušia sa a následne sa melú v žulových mlynoch. Keďže je to jemne mletý 100 % zelený čaj, a nie výluh ako pri bežných čajoch, účinnosť matcha je mnohonásobne vyššia. Treba však hľadať pravý japonský kvalitný čaj, nie lacné a menej kvalitné napodobeniny odinakiaľ!

 

Prečo je energia z matcha výdatná, postupná a šetrná?

V matcha čaji sa kofeín vyskytuje vo viazanej podobe a pôsobí tak šetrnejšie a dlhodobejšie. Thein, teda čajový kofeín, ktorý je v matcha naozaj veľkom množstve, sa uvoľňuje postupne a dodáva energiu až po dobu 6 hodín. V matcha nájdeme aj L-Theanín, látku, ktorá navodzuje intenzívne sústredenie a súčasne vyvoláva pocit zenového pokoja a príjemnej nálady. Jedna šálka matcha je až 10× silnejšia ako bežný zelený čaj. Je tak pre telo výrazne šetrnejšie ako káva. Pri čaji matcha navyše nehrozia vedľajšie účinky typické pre kávu a ďalšie kofeínové nápoje, ako je búšenie srdca, potenie, nervozita alebo trasenie rúk.

 

Kvalitný japonský čaj matcha je vhodný aj pre malých športovcov a predstavuje výrazne zdravšiu alternatívu oproti energeťákom a presladeným tyčinkám. Veľmi vysoká hladina chlorofylu a obsah antioxidantov vmatcha môžu podporiť prečistenie tela a pomôcť vyplaviť toxíny a ťažké kovy z tela. Prínosný je aj významný obsah vlákniny a vitamínov.

 

   

 

Matcha nielen dopĺňa energiu, ale aj podporuje spaľovanie

Matcha môže byť aj skvelým zdrojom energie tesne pred športovou aktivitou, po športe, a poslúži aj ako pomocník po výdatnom obede, pretože pomáha podporovať a uľahčovať trávenie. Tento čaj vie podporovať metabolizmus lipidov a je známy svojou schopnosťou podporiť spaľovanie až o 40 %.

 

Značka Matcha Tea ako originálny japonský čaj tej najvyššej kvality

Matcha Tea dováža originálne spracovaný matcha priamo z japonských čajových plantáží. Zaručuje 100 % BIO kvalitu doloženú 9 rôznymi certifikátmi a každá šarža je testovaná v špecializovanom laboratóriu na možný výskyt pesticídov, plesní, baktérií e. coli a ťažkých kovov.

Najobľúbenejším čajom tejto značky je Bio Matcha Tea Harmony. Harmony sa stal Produktom roka v kategórii čaj už siedmykrát v rade na nezávislom porovnávacom webe Heuréka.cz. Značka Matcha Tea ponúka aj ďalšie čaje skutočne prémiovej kvality, či už porciované, alebo sypané, a teda vhodné pre tradičný čajový obrad. V ponuke nájdete aj lahodné matcha šejky, ktoré sú ideálne ako raňajky alebo desiata, rovnako tak poteší aj matcha tyčinka plná vláknina a sladená len čakankovým extraktom.

 

Pri tréningu oceníte jednoduchú a rýchlu prípravu

Ako si Matcha Tea pripravím? Stačí šejker alebo akákoľvek uzatvárateľná fľaša. Obsah vrecka sa vsype do fľaše a zaleje buď studenou alebo horúcou vodou.

Možno dochutiť šťavou z ovocia, sirupom, alebo aj 100 % džúsom. Matcha Tea môže mať tisíce podôb. Studený matcha v lete osvieži, horúci vzime zahreje.