Potraviny s nízkym glykemickým indexom

 

Glykemický index udáva, ako rýchlo sa sacharidy z potravín vstrebajú do nášho tela. Pri konzumácii potraviny s vysokým glykemickým indexom dôjde k rýchlemu vzostupu hladiny krvného cukru a nastáva tzv. hyperglykémia. 

 

 

Pozor na hladinu cukru v krvi

Zvýšená hladina cukru nie je pre telo priaznivá, a tak sa ju náš organizmus snaží znížiť vyplavením hormónu inzulínu. Ten ale niekedy môže cukor v krvi znížiť až príliš a vedie k nepríjemným pocitom podráždenosti, nervozity, hladu a často ku konzumácii niečoho sladkého, čo môže viesť do bludného kruhu.

Oplatí sa preto byť obozretní a vyberať si také potraviny, ktorých glykemický index je nízky, cukor sa potom do krvi dostáva pomalšie a nie je potreba toľko inzulínu.

 

 

Aké potraviny jesť?

 Potraviny s nízkym glykemickým indexom sú tradične považované za zdravé. Teda ovocie, zelenina (ideálne konzumovaná aj so šupkou, pokiaľ to ide) priemyselne nespracované potraviny a potraviny, ktoré nie sú dosladzované. Napríklad paradajky, šaláty, brokolica, kel, čerešne, arašidy, pomaranče, mrkva či celozrnné pečivo. Dajú sa sem zaradiť aj cestoviny uvarené „al dente“, celozrnná ryža či mlieko, oleje lisované za studena, ale aj orechy a semienka, ktoré sú bohatým zdrojom vlákniny. Do tejto kategórie spadajú aj ryby a ďalšie mäso, strukoviny, či vysokopercentná čokoláda. A samozrejme čaje, medzi inými aj čaj matcha.

 

Matcha Tea

Ako čistý zelený čaj má samotný matcha nulový glykemický index. Môžete ho tak vypiť vysoké množstvo a hladinu cukru v krvi neovplyvní. Aj keď si ho dochutíte čerstvou ovocnou šťavou, alebo napríklad mliekom, stále sa budete pohybovať vo veľmi nízkych číslach glykemického indexu.

Môžete si tak vychutnať poriadnu dávku energie bez vedľajších účinkov a bez zdvíhania hladiny cukru v krvi :-) 

 

 

Na ktoré potraviny si dať pozor?

Medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom patria hlavne vysoko priemyselne spracované výrobky a výrobky obsahujúce veľké množstvo cukru. Ide predovšetkým o sušienky, oblátky, buchty a koláče od mamičky, sladené nápoje, cukríky, bielu múku, biele pečivo, med, ale patria sem aj hranolky, pivo, datle, kukuričné ​​lupienky, alebo napríklad melón.

 

 

 

Hodnota glykemického indexu záleží aj na obsahu vlákniny v potravinách

Vláknina v potravinách pomáha spomaľovať trávenie cukrov. Preto je potrebné vhodnejšie dať prednosť celozrnnému pečivu pred bielym. Čo sa týka čaju matcha, v jednej porcii nájdeme viac než 30 % vlákniny.

 

Priaznivý glykemický index majú aj Matcha Tea šejky

Sú sladené bio ryžovým sirupom, prírodným sladidlom s nižším glykemickým indexom, to z nich robí ideálnu desiatu alebo parťáka po cvičení.

 

Všetko s mierou

Pokiaľ je vaša hladina cukru v krvi v norme a netrpíte žiadnymi zdravotnými ťažkosťami, nemusíte sa všetkých jedál s vysokým glykemickým indexom hneď a navždy vzdať. Je ale dobré tieto potraviny konzumovať v primeranej miere a dopĺňať ich tými, ktoré nášmu telu prospievajú o niečo viac.