Je vhodné piť matcha v tehotenstve a pri dojčení?

Máme pre vás dobrú správu – pokiaľ budete japonský Matcha Tea piť v obmedzenom množstve, nemusíte sa ho vzdávať ani v očakávaní.

 

Ako je to vlastne s pitím Matcha Tea v tehotenstve?

Budúca mamička musí svoj bežný jedálniček mierne upraviť a obetovať aj množstvo potravín, na ktoré bola bežne zvyknutá. Matcha na jednu stranu obsahuje množstvo blahodarných látok, ale aj kofeín. Preto sa môže zdať, že aj Matcha Tea môže patriť medzi potraviny, ktoré sú v tehotenstve skôr zakázané. Vždy radšej odporúčame konzultovať pitie matcha s vašim ošetrujúcim lekárom, ale pokiaľ Vám žiadne zdravotné predispozície nebránia, môžete si Matcha Tea v obmedzenom množstve dopriať naďalej 😊

 

 

Denný príjem kofeínu v tehotenstve a pri dojčení by nemal presiahnuť 200 mg

 

 

1 gram nášho Bio Matcha Tea Harmony obsahuje cca 25 mg, to znamená, že konzumáciou dvoch vrecúšok nášho Matcha Tea (tzn. 4 g čaju matcha) sa dostanete na denný príjem cca 100 mg, a to je hodnota, ktorá je považovaná za bezpečnú. U Bio Matcha Tea Imperial odporúčame skôr jeden, prípadne jeden a pol vrecka denne; u Premium radíme neprekračovať jedno vrecko denne. Imperial aj Premium obsahujú o niečo vyššie množstvo čajového kofeínu, a preto je lepšie ich konzumovať v menšej miere.

Všeobecne sa teda dá povedať, že 2 gramy denne (1 porcia Matcha Tea), 4 g vo výnimočných príležitostiach, sú bezpečné množstvo. Toto množstvo udávame preto, že kofeín je možné prijať aj v iných formách, napríklad keď si dáte kúsok čokolády, alebo si doprajete šálku čierneho čaju. Pri dávke 2 g matcha denne je tak menšia pravdepodobnosť, že odporúčanú úroveň 200 mg kofeínu/deň presiahnete.

 

Bezkofeínový variant čaju

Pokiaľ sa chcete kofeínovým nápojom vyhnúť úplne, máme pre Vás skvelý tip, ako si dopriať čaj plný antioxidantov, aminokyselín, minerálov a vitamínov, pritom úplne bez kofeínu: mletý Bio Kyosun Rooibos! Chuť s jemným karamelovým podtónom, príjemne zemitá, harmonická, upokojujúca.

 

    

 

Matcha a káva

Je pochopiteľné, že aj nastávajúce mamičky majú niekedy potrebu doplniť energiu. V čom je konzumácia Matcha Tea šetrnejšia oproti káve? Základným rozdielom medzi matcha a kávou sú živiny, ktoré sa prirodzene v oboch nápojoch nachádzajú. Káva je silný a okamžitý stimulant. Oproti tomu Matcha Tea obsahuje teofylín a theaníny, rovnako ako množstvo minerálov, vitamínov, aminokyselín a antioxidantov, ktoré spomaľujú vstrebávanie čajového kofeínu do organizmu, a preto je dávka energie z matcha pre telo šetrnejšia a pozvoľnejšia. Ide teda o zdravšiu formu kofeínu, alebo, ak chcete, o čisto bio energetický nápoj 😊

Pokiaľ sa bez šálky kávy nezaobídete, odporúčame maximálne 2 gramy Matcha Tea denne a piť oba nápoje s niekoľkohodinovým odstupom. Matcha aj káva obsahujú kofeín, ale každý nápoj v inej forme. Pretože oba typy kofeínu pôsobia na telo trochu inak, môže po bezprostrednej konzumácii oboch nápojov nastúpiť nevoľnosť. Preto si napríklad doprajte šálku kávy ráno a porciu Matcha Tea popoludní, alebo naopak. Súčasne odporúčame dať si rannú matchu vždy až po jedle, a popoludňajšiu šálku maximálne do 16. hodiny. Večerné pitie Matcha Tea môže spôsobovať problémy so zaspávaním.

 

Je nutné si dávať pozor na pôvod čaju matcha?

Jednoznačne áno! Vyberajte si iba overených dodávateľov a tých, ktorí majú všetky certifikácie kvality a pôvodu. Často vykonávame porovnávacie testy pravého Japonského matcha a mletých čajov z Číny, ktoré sa za matcha len vydávajú. Pri čajoch z Číny sme zistili oveľa väčšie množstvo ťažkých kovov, kvasiniek, plesní a mikroorganizmov (výsledky nájdete v článkoch). Preto buďte pri výbere čaju matcha veľmi obozretní. Ušetriť sa dá mnohokrát, ale na kvalite by sa určite šetriť nemalo.

 

MATCHA CLASSIC

Pripravte si

 

Postup

V našej ponuke máme Matcha Tea šejker. S ním je príprava za tepla najjednoduchšia. Do šejkra nasypte porciu Matcha Tea, prilejte 1 dl studenej vody a 2 dl horúcej vody. Potom poriadne pretrepte. Pred otvorením je dôležité najskôr odpustiť paru horným viečkom.

  Náš tip

Pokúša sa o Vás prechladnutie? Skúste pridať do šejkra ešte trochu nastrúhaného zázvoru. S ním chutí Matcha Tea skvele!

 

 

ĽADOVÉ MATCHA LATTE S MANGOM

Pripravte si

  • 125-200 ml studeného mlieka
  • 80 g manga
  • 2 lyžičky trstinového cukru alebo medu
  • 1/2 hrnčeka ľadových kociek
  • 1 vrecúško Matcha Tea Harmony
  • 50 ml studenej vody
  • šejker

 

Postup

Mango ošúpeme, zbavíme kôstky a rozmixujeme.

Mangové pyré nalejeme do pohára a pridáme ľadové kocky.

Pridáme 125-200 ml studeného mlieka (množstvom mlieka upravujeme intenzitu nápoja – začnite preto s menším množstvom a prípadne dolievajte).

Matcha Tea nasypeme do šejkra spoločne so studenou vodou a dobre pretrepeme. Pomaly nalejeme na mlieko a nápoj je hotový.

Pred pitím nápoj premiešajte.

 

  Náš tip

1. Živočíšne mlieko môžete nahradiť rastlinným.

2. Pokiaľ má mango nevýraznú chuť, možno do pyré pridať pár kvapiek citróna.

3. Dosladiť nápoj môžete čakankovým sirupom, medom, trstinovým či bielym cukrom, erytritolom…

4. Nemáte šejker? Matcha a studenú vodu nalejte do misky a metličkou dobre premiešajte. Len dávajte pozor, aby ste nepoužili kov.