Čo sú a čo nie sú zdravé raňajky?

Rovnako ako všetko ostatné, aj strava dnes podlieha trendom, ktoré sa menia obrovskou rýchlosťou. Preto nájdeme napríklad na Instagrame pod #raňajky milión rôznych jedál, ktoré sa môžu všetky honosiť prívlastkom „zdravé", ale pritom to nemusí byť úplne pravda. Čo teda za zdravé raňajky môžeme považovať a čo už je mimo?

 

Jeden meter pre všetkých?

Pravdou je, že každému z nás môže vyhovovať niečo iné. Vrcholový plavec potrebuje raňajkovať oveľa väčšiu nálož kalórií ako niekto, kto má sedavé zamestnanie a po práci sa potrebuje pretiahnuť slow jogou. Podobne na tom budú aj rozdielne metabolické typy každého z nás – niekto potrebuje pre optimálnu dávku energie raňajkovať sacharidmi nabité raňajky, niekomu vyhovujú hlavne proteíny a tuky. Môže byť síce jednoduchšie zovšeobecňovať iba na dve kategórie – zdravé a nezdravé, ale vo výsledku si touto kategorizáciou môžeme uškodiť oveľa viac, než keď budeme vnímať svoje telo a jesť to, o čo si povie samo.

 

        

 

 

Príďte na to, čo vyhovuje vám

Zaberie to čas a môže to byť náročné, ale odmena bude mať podobu perfektne vyladených raňajok, ktoré vás zasýtia na niekoľko hodín a dodajú energiu. Skúste experimentovať so zložením svojich raňajok. Vyskúšajte, ako sa cítite, koľko toho pracovne zvládnete a na ako dlho vás zasýti napríklad ovsená kaša s ovocím. Pokiaľ máte pocit, že po nej máte energie dosť, vyskúšajte rôzne sacharidové kaše raňajkovať aj pár týždňov.

 

Chvíľku môže trvať, kým si na ne telo zvykne, ale ak si po nejakej dobe budete celé dopoludnie pripadať skôr unavení, bez energie a hladní, je čas pridať nejaké proteíny a tuky, napríklad v podobe syra či vajec. Pridávať, uberať a skúšať môžete rôzne variácie sacharidov, tukov a proteínov, ideálne v kombinácii s ovocím alebo zeleninou, pokiaľ nevypozorujete, aké zloženie raňajok vyhovuje najviac práve vám. Môže to byť jogurt s 10 % tuku s tvarohom a ovocím, môže to byť plátok celozrnného chleba so syrom, veľká miska ryžovej kaše s ovocím, môže to byť aj opečený plátok lososa či kurčaťa, alebo dokonca smoothie s kokosovým mliekom a chia semienkami.

 

Aj nápoje sú súčasťou raňajok

 

Vymeniť skúste aj nápoje – káva vás síce naštartuje obrovskou a rýchlou dávkou kofeínu, ale rovnako rýchlo zase mizne a môže vám vo výsledku energiu skôr brať. Namiesto kávy skúste šálku zeleného japonského čaju Matcha Tea, ktorý sa do tela uvoľňuje pomalšie, pôsobí až 6 hodín a je k telu šetrnejší. Viac k téme v článku.

Pokiaľ potrebujete raňajky doplniť nejakým typom hutnejšieho nápoja, vyskúšajte Matcha Tea shake s marhuľou, banánom, mangom, alebo jahodou. Zasýti, dodajú energiu a neobsahuje rafinovaný cukor, ale je sladený bio ryžovým sirupom.

 

 

Pozor ale na džúsy – aj tie 100 % sú často dosladzované a pripravené tak, aby vydržali dlho na policiach obchodov. Viac vitamínov a vlákniny, ktorá pomáha s trávením a zasýti, nájdete v čerstvom ovocí a vaše telo oveľa viac ocení polovicu pomaranča ako nálož cukru v podobe pomarančového džúsu.

 

Doprajte si – ale s mierou

Neznamená to ale, že sa musíte svojich obľúbených sendvičov so slaninou, syrom a vajcami, a dvoch po nich nasledujúcich čokoládových croissantov navždy vzdať. Doprajte si ich, keď na ne máte chuť, zmena vám raz za čas môže urobiť dobre a dodať aj živiny alebo energiu, ktoré telu chýbajú, ale buďte opatrní, aby ste si z nich neurobili každodennú rutinu. Skúste sami pozorovať, či máte po takých raňajkách dostatok energie na prácu, či si nepripadáte otupení, a či vám taký pocit vyhovuje. Ak nie, máte väčšiu motiváciu aj chuť vrátiť sa k raňajkám, ktoré vám naozaj sedia a ktoré ste si vyladili presne podľa seba.

  

TIP!

Inšpiráciu na dobré raňajky môžete nájsť aj v našich receptoch. Máme recept napríklad na

 

Chia puding s Matcha Tea

 

Matcha Green Smoothie

 

 

Matcha Tea Palacinky

 

Banánové Matcha Lievance

 

Matcha Mandľový Shake

 

 

Matcha môžete primiešať do všetkých kaší, smoothies, alebo jogurtov, ale hodí sa aj do slanej kuchyne – fantázii sa medze nekladú!