Chcete sa cítiť lepšie? A Matcha Tea ste skúsili?

Rýchle pracovné tempo a vysoká miera stresu môžu viesť k nezdravému životnému štýlu, ktorý môže vyvrcholiť napríklad niektorou civilizačnou chorobou. Sedavé zamestnanie, zlé stravovanie, málo pohybu, príliš veľa stresu. To všetko môže prispieť napríklad k rozvinutiu cukrovky 2. typu, k prejedaniu, k nedostatku spánku či k duševným problémom.

 

Civilizačné choroby

Prvé príznaky cukrovky sa často prejavia až po nejakej dobe, po ktorej naše telo cukrovkou trpí. Pravidelná návšteva lekára by mala byť samozrejmosťou, predovšetkým ak nás trápi veľký až neuhasiteľný smäd, sucho v ústach, únava, potenie a malátnosť, nadmerné močenie, svrbenie kože, tráviace a črevné problémy alebo časté plesňové infekcie a mravčenie v nohách. Za všetko nemôže len genetika, a preto ani boj s cukrovkou nie je stratený.

Aj ostatné civilizačné neduhy majú svoje prejavy. Problémy s prejedaním sa najčastejšie prejavia na našej váhe, alebo na tom, že už nám nesedí obvyklá veľkosť oblečenia. K priberaniu na váhe prispieva aj sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu či športových aktivít. Nadmerná stresová záťaž sa zase môže prejaviť na spánkovom režime a môže mať za následok nielen nedostatok energie cez deň, ale aj zlú náladu, alebo dokonca viesť až k duševným ochoreniam. Aj tieto prejavy sa však dajú zmierniť.

 

Dôležité je zamyslieť sa nad svojim životným štýlom

Úprava životného štýlu je najsilnejšou kartou, s ktorou môžeme v hre s civilizačnými chorobami hrať. Dôležitý je predovšetkým pravidelný pohyb, a to ideálne na slnku a čerstvom vzduchu. Významne pomôže aj zmena jedálnička. Sladké a tučné pokrmy stačí nahradiť väčšími porciami zeleniny, kvalitnými bielkovinami a pestrými prílohami. A zabúdať nesmieme ani na pitný režim. Do toho správneho však nepatrí sladké ani väčšie množstvo alkoholických nápojov.

 

Zaraďte aj čaj matcha!

Možno poznáte a pravdepodobne pijete klasický zelený čaj. Matcha v japončine doslova znamená „mletý čaj“. Matcha Tea je tiež zelený čaj, ale obsahuje celé listy rastliny Camellia sinensis, nie je to teda iba výluh z máčaných čajových lístkov v horúcej alebo studenej vode. Keď pijete Matcha Tea, konzumujete celé listy zeleného čaju. Pripravuje sa z mladých lístkov čajovníkov, ktoré sú na posledné týždne zakrývané pred slnečnými lúčmi. Vďaka tomu je čaj bohatý na chlorofyl a získava svoju charakteristickú farbu, chuť aj vôňu.

V matcha nájdeme napríklad katechíny (predovšetkým EGCG), cenné antioxidanty, aminokyselinu L-theanín, vlákninu, stopové prvky aj vitamíny. Výhodou Matcha Tea je, že dodáva postupnú dávku energie po dobu až 6 hodín. Navyše podporuje sústredenie a zlepšuje náladu. Pokiaľ sa teda necítite cez deň psychicky na vrchole, môžete vyskúšať šálku čerstvo vyšejkovaného matcha a zistiť, či aj vám vykúzli na tvári úsmev od ucha k uchu. Vďaka dávke energie môže byť zase o niečo jednoduchšie vyraziť cez obedovú pauzu na kratšiu prechádzku, na dlhšiu prechádzku cestou z práce, či zamieriť z kancelárie priamo do fitka.

 

      

 

V čom spočívajú mimoriadne účinky japonského Matcha Tea?

„Japonský čaj matcha je až 10x účinnejší ako sypané zelené čaje, pretože je pripravovaný z celých, veľmi jemne pomletých lístkov čajovníka,“ potvrdzuje Petr Patočka zo spoločnosti Kyosun, ktorá je najväčším českým dodávateľom čaju matcha v bio kvalite a upozorňuje aj na existujúce vedecké štúdie: „Štúdia z roku 2009, vykonaná na University of Toyama v Japonsku použila matcha na liečbu potkanov s diabetom 2. typu a bolo u nich zaznamenané zníženie hladiny cukru, cholesterolu a „zlých“ tukov v krvi. Matcha tiež chránil potkany pred poškodením pečene a obličiek.“

Zakrytím kríkov čajovníka počas určitej časti vegetačného obdobia sa docielia tenšie a chutnejšie lístky s vyšším obsahom chlorofylu. Zachovávajú si aj viac nutričných benefitov, pretože sú menej spracované ako listy bežného zeleného čaju. Matcha Tea tak obsahuje viac antioxidantov ako bežný zelený čaj.

Podľa slov Petra Patočky existujú aj ďalšie štúdie, napríklad z roku 2003, vykonaná profesorom Davidom Weissom na University of Colorado, ktorej výsledky priniesli toto zistenie:

Matcha Tea má 137-krát vyššie množstvo EGCG (epigallokatechín gallát) ako bežne predávané zelené čaje. A práve EGCG je účinným antioxidantom v zelenom čaji, ktorý je spájaný s priaznivými efektmi podporujúcimi chudnutie.

Podľa niekoľkých ďalších výskumov pomáha matcha kontrolovať hmotnosť a dodáva nášmu telu fyzickú aj psychickú energiu.

 

 

„Žijeme vo veľkom strese. Či už je to práca, škola, vzťahy alebo financie, nič z toho obvykle nestojí za to, aby sme tomu obetovali naše zdravie. Potrebujeme spomaliť, vytvoriť si zdravšie návyky. Každé ráno si pripravujem šálku Matcha Tea. Mám čas na seba a svoje myšlienky. Môžem si premyslieť celý svoj deň, upokojiť sa a užiť si naplno energiu, ktorou ma Matcha Tea nabije,“ opisuje z vlastnej skúsenosti Petr Patočka.

 

Pripraviť si Matcha Tea je rýchle a jednoduché

Na základnú prípravu stačí len Matcha Tea a voda s teplotou max. 70 °C. Na tradičnú prípravu je potrebná hlbšia miska a bambusová metlička časní, praktickejšie (a pre menej skúsených aj vhodnejšie) sú moderné plastové šejkre s jemnými sitkami, ktoré umožňujú prípravu nápoja počas minútky.

Návod nemôže byť jednoduchší: dva gramy Matcha Tea zalejte 300 ml vody, dobre prešľahajte alebo pretrepte v šejkri.