Ako prežiť skúškové či maturitu s úsmevom

 

Skúškové aj maturita sú často obávaným obdobím, pretože v škole nás síce učia veľa užitočných vecí, ale málokto z nás vie, ako efektívne a dobre študovať. Prinášame preto pár tipov, ako môžete toto obdobie prežiť celkom v pohode a v kľude.

 

Študujte v prívetivom prostredí

Vyhraďte si pre štúdium svoje „študijné“ miesto. Či už je to na lavičke v parku, v kaviarni, v knižnici, alebo v rohu vašej izby, nájdite si miesto, na ktorom sa budete vždy hlavne učiť. Niekto sa lepšie učí v rušnom prostredí, alebo s hudobným podmazom, niekto potrebuje úplné ticho. Vyskúšajte, čo funguje pre vás. Na tomto mieste nerobte nič iné, než študujte – neodpisujte na správy, nesurfujte po internete, nejedzte obed. Rozhodne sa neučte v posteli! Mozog si čoskoro dané miesto spojí s určitým vnútorným nastavením a učenie pôjde o niečo ľahšie, pretože si vytvoríte zvyk, že na tomto mieste sa vždy venujete iba učeniu.

 

 

Nájdite si správny režim

Každému z nás sedí iný režim. Niekomu vyhovuje dlhší, niekedy aj niekoľkohodinový úsek, kedy sa môže na učenie lepšie sústrediť a dostať sa do "flow", niekomu sedia skôr krátke polhodinové úseky (napr. pomodoro technika). Nájdite si ten, ktorý vám vyhovuje najviac, prípadne si vytvorte taký, v ktorom sa cítite pohodlne, umožňuje vám dostatočne sa sústrediť a nestresuje vás. Niekto sa lepšie učí dopoludnia, iný popoludní. Aj toto vezmite do úvahy.

 

 Začnite s dostatočným predstihom

Pre veľkú časť z nás je učenie dlhodobou záležitosťou, aspoň pokiaľ chcete mať istotu, že si veci v mozgu prepojíte správne a chcete byť pri skúšaní v pokoji. Učiť sa v kuse 12 hodín pred skúšaním síce môže pre niektorých z nás fungovať, ale je spojené s obrovským stresom a všetky vedomosti si uložíte skôr do krátkodobej pamäte. Nájsť potom tú informáciu, ktorú potrebujete na úspešné zvládnutie skúšania, môže byť zložitejšie. Pokiaľ si ale učenie rozložíte do niekoľkých dní, predídete tak väčšiemu stresu a informácie si môžete pamätať efektívnejšie.

 

 Opakovanie je matka múdrosti

Všetko, čo sa naučíte, si opakujte.

  • môžete si skúsiť vypísať body, urobiť si krátke zhrnutie, alebo prejsť stránku výpiskov pohľadom
  • pripravte si napríklad kartičky s heslami a vysvetlením na druhej strane
  • nakreslite si mapy alebo diagramy
  • kreslite si symboly

Čokoľvek, čo vám sedí. K látke, ktorú ste sa intenzívne učili sa vždy vracajte, najprv pol hodiny alebo hodinu po dokončení učenia, potom za ďalšie dve hodiny, a postupne intervaly naťahujte. Znalosti si tak upevníte v pamäti a nebudete sa ich na druhý deň musieť učiť celé od znova. Navyše týmto spôsobom trénujete mozog k efektívnejšiemu učeniu aj do budúcnosti ;-)

 

Siahnite po matcha

Namiesto kávy alebo energetických nápojov, vďaka ktorým sa môžete ľahko zacykliť v nekonečnom kruhu vysokej dávky energie a nervozity, nasledované rovnako silným útlmom a únavou, siahnite radšej po Matcha Tea. Dodá vám energiu až na 6 hodín, ktorá sa uvoľňuje postupne a bez výkyvov. Obrovskou výhodou matcha je to, že dokáže navodiť intenzívny stav sústredenia a súčasne dokáže upokojiť myseľ, takže sa na učenie budete lepšie sústrediť. Matcha podporuje aj pamäť a dokáže zlepšiť náladu, pretože pomáha vyplavovať hormóny šťastia. Môže preto byť veľmi účinným pomocníkom pri akomkoľvek štúdiu, a obzvlášť sa hodí pred skúškami. Namiešať si ho môžete v milióne variácií, takže nehrozí, že sa ho rýchlo prepijete.

 

 

 Nájdite si svojho study buddy

Všimli ste si, že keď sa niekomu snažíte vysvetliť nejakú látku, buď sa vám znalosti prehĺbia a „zapadnú“ na správne miesto, alebo zistíte, že vysvetlenie od kamaráta vám dáva oveľa väčší zmysel ako text v učebnici? Niekedy sa hodí mať study buddy, teda niekoho, s kým máte možnosť látku prebrať, porozprávať sa o veciach, ktorým veľmi nerozumiete, alebo si navzájom skúsiť veci vysvetliť. Niekedy to dokonca môže byť oveľa rýchlejšie a prospešnejšie ako čítať dvadsať stránok materiálov.

 

Správne pite, jedzte a hýbte sa

Dodržujte pitný režim, pretože nie je nič horšie ako mozog, ktorý nemá dostatok vody pre správne fungovanie. Jedzte vyvážené jedlá a snažte sa obmedziť prestávky na desiaty a iné maškrtenie. To rozhodne neznamená, že by ste sa nemali odmeňovať za prácu, ale snažte sa tieto odmeny dopriať až po dokončení učenia. Štúdium je hlavne o sedení, takže nezabudnite do svojho dňa zaradiť aj prechádzky, šport či inú fyzickú aktivitu, ktorými vyvážate psychickú námahu. Poďakuje vám nielen vaše telo, ale aj dobre okysličený a oddýchnutý mozog. Pobyt v prírode alebo výhľad na zeleň navyše upokojuje a pomáha odbúravať stres.

 

 Urobte si čas na zábavu

Pokiaľ venujete niekoľko hodín denne štúdiu, mali by ste ich vyvážiť aj nejakou zábavou. Oddýchnite sa s priateľmi, pri filme, pri zábavnom videu, kreslite, hrajte na hudobný nástroj. Čokoľvek vám prináša radosť môže byť skvelým spôsobom, ako sa odreagovať a vyvážiť intenzívne hodiny sústredenia a náročné psychické aktivity. Pokiaľ nebudete robiť nič iné ako sa učiť, môže to viesť k veľkej stresovej záťaži a nové informácie sa môžu ľahšie strácať z pamäte. A navyše je to hrozná nuda ????