8 zelených potravín, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie

 

Ako zelené potraviny sa označujú tie, ktoré majú väčší obsah výživných látok, ako sú napríklad vitamíny, minerály, antioxidanty, vláknina a ďalšie, ktoré nám pomáhajú cítiť sa lepšie. Ich veľkou výhodou je, že tieto látky obsahujú prirodzene a nie je tak potrebné ich priemyselne spracovávať a pridávať ďalšie umelé prísady. Často tiež propievajú nášmu zažívaniu. Poďme sa na niekoľko z nich pozrieť.

 

  Kel kučeravý (kel kučeravý)

Kel kučeravý sa považuje za jednu z potravín najbohatších na živiny. Obsahuje až 100% vitamínov A a C, ktoré by sme mali v dennom príjme zjesť, a obrovské množstvo tzv. vitamínu K, ktorý naše telo potrebuje k správnemu procesu zrážania krvi, mineralizácie kostí a metabolizmu proteínov v našom tele. Kel kučeravý tiež pomáha tráviť tuky a pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi.

  Brokolica

Brokolica je bohatá na vlákninu, vitamíny C, E, B1, B2, kyselinu listovú, vápnik, fosfor a draslík. Obsahuje aj látky, ktoré pomáhajú odbúravať stres a môže prispievať k správnemu tráveniu. V severských krajinách je brokolica považovaná za takú zdravú potravinu, že ju nepodávajú varenú, ale priamo surovú ako prílohu.

 

  Špenát

V špenáte nájdeme veľké množstvo vitamínov A, C, K, kyseliny listovej a vápnika. Hoci neobsahuje také veľké množstvo železa, ako sa predtým myslelo, v porovnaní s inou zeleninou je špenát stále veľmi dobrým zdrojom železa. Medzi ďalšie vitamíny, ktoré v špenáte nájdeme, patria vitamíny B6 a vitamín E. Špenát tiež prispieva k správnemu tráveniu.

  Mangold

Mangold obsahuje unikátnu kyselinu šťaveľovú, ktorá je silným antioxidantom a pomáha tak vyplavovať z tela nežiaduce látky. Rovnako ako ďalšie zelené potraviny obsahuje aj mangold vitamín C, A, B, E a minerálne látky, ako je železo, fosfor, horčík a draslík. Mangold je špecifický svojou sladkastou orieškovou príchuťou, ktorá z neho robí skvelú prísadu do šalátov.

  Špargľa

Špargľa je veľmi nízkokalorická potravina, ale obsahuje veľké množstvo cenných minerálnych látok (napríklad draslík, vápnik a horčík) a vitamínov (obzvlášť vitamín B1, vitamín B2 a kyselinu listovú). Charakteristickú chuť dodáva špargle kyselina asparagová, čo je jedna z aminokyselín, ktorá povzbudzuje činnosť obličiek.

  Pekinská kapusta

V pekinskej kapuste nájdeme vitamíny C, B a kyselinu listovú, ale aj minerály (najmä draslík a železo). Obsahuje aj horčičné glykozidy (glukosinoláty), ktoré majú pozitívny vplyv na imunitný systém, pôsobia proti baktériám a neutralizujú voľné radikály. Tieto glykozidy dodávajú pekinskej kapuste jeho charakteristickú vôňu a chuť,

  Repná vňať

Málokto vie, že repná vňať obsahuje úplne rovnaké množstvo živín, ako samotná repa a dá sa rovnako dobre použiť do šalátov a do príloh. Vďaka vysokému obsahu vody má len veľmi málo kalórií, je bohatá na minerály (napríklad vápnik, fosfor, draslík, horčík a železo), ale aj na vitamíny B, C a kyselinu listovú.

 

  Matcha

Okrem vitamínov A, E, C a minerálov, ako je železo, vápnik draslík a zinok, obsahuje matcha veľké množstvo vlákniny alebo aminokyselín, a taktiež veľké množstvo antioxidantov v podobe chlorofylu. Tieto aminokyseliny pomáhajú udržať telo uvoľnené, ale súčasne bystria myseľ a zlepšujú pamäť. V matcha navyše nájdeme čajový kofeín, ktorý nám dodáva postupnú dávku energie na 3-6 hodín bez vedľajších účinkov.