Matcha nie je vždy matcha!

nie každý zelený čaj v prášku je matcha

Pravidelne Vás informujeme o aktualitách spojených s matcha. I tak ale môže dojsť pri Vašom nákupe čaju matcha v obchodoch k nechcenej zámene: práškový zelený čaj je predsa automaticky matcha, nie? NIE JE! Bohužiaľ to nie je tak jednoduché.

Platí základné pravidlo: japonský čaj matcha je vždy zelený čaj namletý na jemný prášok, ale nie každý zelený čaj vo forme prášku je skutočný japonský čaj matcha.

Matcha je však len jeden. Možno se to zdá byť trochu mätúce, ale existuje niekoľko zásadných a nezameniteľných rozdielov, ktoré Vám pomôžu rozoznať ten pravý japonský zelený čaj matcha. Čaj, který je absolútnym unikátom.

matcha_nematchakupky2_1

 

Čaj matcha

1) Špecifický spôsob pestovania – štyri týždne pred zberom sa čajovníkové plantáže zastienia tmavými plachtami a ponechajú sa tak až do samotného zberu.

2) Japonská výlučnosť – pomenovanie čaju matcha vychádza z japonštiny

3) Tencha – je východzím produktom pre výrobu matcha. Je to fáza spracovania čaju pred samotným mletím na matcha. Lístky po zberu prešli opatrne teplou parou, aby sa zabránilo oxidácii a čaj sa nám nepreklopil do čierneho čaju. Boli taktiež odstranené zbytky stoniek a žiliek obsahujúce nechcené taniny a zostala nám tak len samotná dužina starostlivo vybraných lístkov. Týmto všetkým musí prejsť čaj, aby bol pripravený pre samotné mletie na žuľových mlýnkoch.

4) Tradičné mletie na kamenných mlýnkoch – viac než 800 rokov overený tradičný spôsob uchovávajúci tie nejlepšie vlastnosti matcha

5) Senzorické vlastnosti – smaragdová, žiarivo zelená farba, charakteristická trávovitá chuť umami a vôňa, prášok rozomletý úplne až na púder, čím tmavší, tím kvalitnější

6) Absolútne čistý čajový prášok – bez akýchkoľvek pridaných látok

7) Výnimočné účinky – vďaka obmedzeniu slnečného svitu sa zvýši podiel chlorofylu (pomáhá nám ako antioxidant). Matcha obsahuje mnohonásobne vyššie množstvo vzácneho polyfenolu EGCG - Epigallokatechin-3-gallátako bežné zelené čaje. Tento nám pomáha veľmi účinne pri detoxikácii organizmu. V čaji matcha sa nám dostáva tohoto vzácneho antioxidantu v dávkach, ktoré je naše telo schopné spracovať a je nám k úžitku. Samotnému EGCG sa viac venujeme v tomto článku. Matcha je zdrojom vitamínu A, komplexu vitamínov B, vitamínu C, E, K a stopových prvkov. Obsahuje taktiež L-theanín, ktorý nám pomáha navodiť pocit bdelého sústredenia (work flow), ktorý určite oceníte hlavne v práci. Benefity piatia čaju matcha podrobnejšie rozoberáme v tomto článku.

8) Vyššia cena – ako prémiový produkt má matcha svoju cenu, ktorá je úmerná jeho cennosti, účinkom a náročnej výrobe

 

práškový čaj  (označovaný často ako "Green tea powder")

1) Bežný spôsob pestovania – pestuje sa ako akýkoľvek iný (zelený) čaj tj. pri plnom slnečnom svite po celú dobu

2) Nemusí byť z Japonska – pochádza odkiaľkoľvek a nemá zaručenú zem pôvodu

3) Sencha – východzí produkt (spracované čajové lístky obvykle i s celými stonkami, celé čajové lístky), ktoré sa v Číne väčšinou melú do podoby prášku ako imitácia čaju matcha

4) Mletie celých listov – „šidí“ tradičný postup a nezaručuje tie najlepšie vlastnosti koncového produktu, zomelie sa celý čajový list, nie len dužinu ako je tomu u matcha

5) Senzorické vlastnosti – prášok je často v tmavších odtieňoch žltej (až hnedej) s hrudkami, niekedy až veľmi tmavo zelenej farby, horká/trpká chuť, niekedy i so znateľnými kúskami z nedokonalého rozomletia

6) Možný obsah pridaných látok – nakoľko nejde o pravý čaj matcha, môže tento namletý čajový prášok obsahovať pridané látky (napríklad cukor, meď k dodaniu chybajúcej „zelenosti“ apod.)

7) Bežné účinky – ako u všetkých obyčajných zelených čajov (antioxidanty, katechíny atd., avšak v nepomerne menšom množstve oproti matcha)

8) Nižšia i omnoho nižšia cena – častým „lákadlom“ predajcov práškových čajov býva pomerne nízka cena, ktorá ale v tomto prípade presne odpovedá tomu čo dostanete. 

 prasekcajovnik-listky1

 

nenechajte se napáliť

Z vyššie uvedených faktov tedy celkom jasne vyplýva, že rádoby „matcha“ pôvodom napríklad z Číny by správne mal niesť označenie zelený práškový čaj. Pokiaľ má takýto práškový zelený čaj názov „matcha“, jedná sa o chybné označenie a klamanie spotrebiteľa, nejčastejšie za účelom zneužiť aktuálnej veľkej obľuby pravého japonského matcha. Pri nákupe čaju matcha sa preto zaujímajte o zem pôvodu, spôsob spracovania a hlavne o certifikácie. Dôležité sú taktiež aktuálne certifikácie na pesticídy. Aktuálne píšeme zámerne, pretože pokiaľ Vám predajca ukáže testy napr. z roku 2013, tak tieto testy relevantné samozrejme nie sú. Uprednostňujte možnosť senzorického hodnotenia, nesnažte sa za každú cenu ušetriť a nakupujte u overených dodávateľov, ktorí ochotne poskytnú všetky údaje, certifikáty, potvrdenia apod.. Vo finále to aké zbožie bude Váš predajca na regáloch mať, tak záleží najmä na nás, koncových spotrebiteľoch. Obchodníci predávajú to, čo zákazník chce a vo finále by bolo asi špatne, pokiaľ by tomu bolo inak.

Čo sa týka čaju matcha tak po prečítaní tohto článku budete mať, bohužiaľ, vačšie znalosti ohľadne matcha než väčšina obsluhy v obchodoch so zdravou výživou. My im to za zlé nemáme, nakoľko tých produktov v obchode majú stovky a preto sa snažíme touto formou edukačných článkov pomôcť hlavne Vám správne sa zorientovať.

 

produktovy-tip

 

Záverom pár slov od Petra Patočky - jednateľa Kyosun s.r.o., ktorá matcha z Japonska dováža na slovenský trh uvádza svoje výrobky pod značkou "Matcha Tea".

"Matcha je produkt, ktorý má svoju výnimočnosť a napriek tomu, že ho ponúkame moderným spôsobom, tak k nemu chováme veľkú úctu. Osobne som šiel v roke 2013 do Japonska predstaviť moju myšlienku predaja tohoto čaju moderným spôsobom (šejkry namiesto tradičného čajového náčinia, sirupy - možnosť si čaj dochutiť podľa seba, balenie do 2g sáčkov, atď.). Reakcie všetkých, ktorým som tento štýl predstavil bola natoľko pozitívna, že som se rozhodol skočiť do toho po hlave a skúsiť to v Češku a na Slovensku ponúknuť.        Reakcie Vás, našich zákazníkov, boli skvelé a veľmi nás to posúvalo vpred a to hlavne v časoch keď sme to najviac potrebovali.

Garantujem Vám, že kvalitu a všetky legislatívne štandardy budeme i naďalej na 100 % dodržiavať a Vy sa budete môcť vždy spoľahnúť, že kupujete čaj od overeného dodávateľa, ktorý pestuje len organický čaj v bio kvalite. Nakupovanie lacných náhražiek za účelom zvýšenia zisku či klamania spotrebiteľa neni náš štýl. Osobne som presvedčený o tom, že pokiaľ se obchod robí poctivo, tak to zákazník skôr či neskôr ocení."

Za celý Matcha Team

pp

Petr Patočka, jednatel