Čím sladiť a vyhnúť sa bielemu cukru?

Väčšina z nás si uvedomuje, že biely cukor nie je tá najvhodnejšia potravina v našom jedálničku. Napriek tomu ho ale nájdeme v obrovskom množstve priemyselne spracovaných potravín, ktoré dnes a denne kupujeme. A domáce recepty na tom nie sú oveľa lepšie. Pokiaľ sa aj vy snažíte zlepšiť svoju životosprávu a hľadáte niečo, čím by ste mohli klasický cukor nahradiť, tak práve pre vás je tento článok.

 

 

 

Klasický cukor je dobrý sluha, ale zlý pán

Do nášho jedálnička patrí, je však potrebné venovať pozornosť množstvu, v akom cukor konzumujeme. Pokiaľ sa rozhodnete svoju spotrebu cukru znížiť a začnete čítať zloženie priemyselne spracovaných potravín, môžete byť nepríjemne prekvapení. Cukor sa dnes pridáva aj do potravín, kde by sme ho možno nečakali – do pečiva, nápojov, potravinových doplnkov, omáčok a pod. Nadmiera cukru nášmu telu škodí a v krajnom prípade môže viesť aj k nadváhe, obezite, vysokému tlaku a ďalším zdravotným problémom.

Biely cukor totiž predstavuje len prázdne kalórie – o všetky svoje živiny prichádza počas rafinácie. Rýchlo sa vstrebáva, rovnako rýchlo jeho hladina klesá a núti nás hľadať ďalšie sladké. Aj preto je cukor považovaný za návykový.

 

 

Oslaďte si život aj bez cukru

Pokiaľ by ste radi dostali svoju konzumáciu cukru pod kontrolu, alebo sa ho chcete vzdať úplne, ale život bez sladkého si nedokážete predstaviť, máme pre vás zopár alternatívnych sladidiel:

 

Med

Medom môžete skvele nahradiť cukor hlavne v potravinách, ktoré neprechádzajú varom. Pretože je med prirodzene bohatý na antioxidanty a má mnoho ďalších benefitov, ktoré pomáhajú normálnemu fungovaniu tela (vďaka svojim protizápalovým účinkom je napríklad odporúčaný pri rôznych chorobách), radíme ho používať napríklad do jogurtov, na chlieb, lievance a pod. Ak med prejde varom, prichádza o antioxidanty, ale aj o ďalšie benefity a funguje už naozaj len ako náhrada cukru. Kaloricky je med zhruba na rovnakej úrovni s bielym cukrom, takže pri tepelne upravovanom jedle sa medu vyhnite.

 

Čakankový sirup

Väčšina sirupov síce obsahuje vitamíny a minerály, ktoré v klasickom bielom cukre nenájdeme, ale inak sa od neho svojim zložením príliš nelíšia. Ideálnym sladidlom v tejto skupine je čakankový sirup. Má nízky glykemický index, vysoký obsah vlákniny a pôsobí protizápalovo. Rovnako ako u ostatných sladidiel ho treba konzumovať v primeranom množstve, inak vedie k tráviacim problémom. Výhodou čakankového sirupu je, že má zhruba tretinovú kalorickú hodnotu oproti bielemu cukru. Nie je však vhodný na pečenie, pretože vysoký objem vlákniny robí cesto hutnejšie, tuhšie a znižuje jeho objem.

Čakankový sirup obsahujú aj naše Bio Matcha Tea snack bars. Pretože čakanka neobsahuje skoro žiadne sacharidy, môžete maškrtiť bez výčitiek. Snack bar je perfektný pre priaznivcov low carb stravy, pre všetkých športovcov, aj pre každého, kto sa chce vyhnúť bielemu cukru.

 

Ovocie

Sladiť môžete aj ovocím! Napríklad banánovým pyré, ktoré buď môžete kúpiť, alebo si ho pripraviť doma (stačí roztlačiť banán a pridať trochu mlieka), sušeným ovocím (najmä datle sú dnes veľmi obľúbeným sladidlom raw stravy), alebo ovocnými džemami (džem sa dá kúpiť, alebo si ho vyrobíte doma a máte tak absolútnu istotu, že neobsahuje žiadny biely cukor). Ovocie, rovnako ako med, obsahuje zdraviu prospešné látky, vitamíny, minerály a vlákninu, vďaka ktorým cítite rýchlejšie nasýtenie. Pri kúpe sušeného ovocia ale dávajte pozor, aby nebolo dosladzované!

 

Stévia

Stévia je dnes veľmi obľúbeným alternatívnym sladidlom. Táto tropická rastlina pochádza z Brazílie, neobsahuje žiadne kalórie, a pritom je mnohonásobne sladšia ako cukor. Siahnuť môžete po prášku, tekutej stévii, alebo si dokonca vypestovať vlastnú rastlinu (listy ale budete musieť usušiť a extrahovať vodou, inak je stévia veľmi horká). Podľa niektorých výskumov môže mať stévia pozitívny vplyv na náš organizmus a rozhodne je skvelou alternatívou cukru vhodnou aj na pečenie a varenie. Upozorňujeme, že niekomu však môže stévia chutiť horkasto, alebo mať až kovovú pachuť. Vo vyššom množstve navyše môže spôsobovať žalúdočné nevoľnosti a nadúvanie.

 

Kokosový cukor

Okrem veľmi obľúbenej kokosovej vody, kokosového mlieka, alebo kokosových chipsov, nájdeme na pultoch obchodov aj kokosový cukor, ktorý sa vyrába z miazgy kokosovej palmy. Je vyhlásený svojim vysokým obsahom vitamínov, minerálov a tým, že podporuje normálne fungovanie imunitného systému. Je skvelým sladidlom, ktoré môžete využiť v celej kuchyni, len treba mať na pamäti, že má relatívne vysoký obsah kalórií. Stále je na tom ale výživovo lepšie ako biely cukor.

 

Xylitol a erytritol

Xylitol alebo brezový cukor, je sladidlo, ktoré sa extrahuje z kôry brezy, alebo z kukuričných rastlín. Je rovnako sladký ako klasický cukor, má však menej kalórií. Ale pozor, vo vyššom množstve má preháňavé účinky.

Erytritol pochádza z ovocia a naše telo ho nevstrebe, pretože nemáme enzýmy na jeho rozloženie. Vylúčime ho v moči, takže v podstate nemá žiadne kalórie.

   

   

 

Ako vždy – všetko s mierou

Rovnako ako pri všetkom ostatnom, aj pri alternatívach bieleho cukru platí opatrnosť. Pretože telo zaznamená sladkú chuť, vyhodnotí ho ako prísun sacharidov a začne pracovať tak, aby zrýchlilo presun glukózy z krvi do buniek a urobilo si tak miesto na ďalší cukor. Umelé sladidlá však neobsahujú sacharidy, takže organizmus zostane vo fáze nižšieho obsahu krvnej glukózy a telo si môže začať brať cukor zo zásob vo svaloch, alebo napríklad pečeni. Pokiaľ si teda raz za čas zahrešíte nejakou sladkosťou, vôbec si to nevyčítajte, a pozornosť venujte skôr tomu, ako sa cítite a či máte svoju konzumáciu cukru pod kontrolou.