Cukrovinky (takmer) bez výčitiek

Vianočné sviatky sú neodmysliteľne obdobím hojnosti, aspoň pokiaľ ide o potraviny. Okrem zemiakového šalátu a vyprážaných jedál si doprajeme aj koláčiky, ktoré sú často veľmi sladké a tučné. Vďaka tomu cez Vianoce nielen priberáme, ale často aj zaťažujeme náš organizmus a trávenie. Čo keby to ale išlo inak a lepšie?

 

Nájdite alternatívu k bielej múke

Tradičné slovenské cukrovinky sa skladajú hlavne z bielej múky, tuku a cukru. Ak sa nechcete vzdať rodinnej klasiky, ale chceli by ste ju mať v zdravšej verzii, poobzerajte sa po sladkostiach, ktoré v recepte uvádza celozrnnú, alebo inú múku. Experimentovať môžete aj na vyskúšaných cukrovinkách – napríklad vymeniť pšeničnú múku v klasických lineckých koláčoch za bezlepkovú, ale pripravte sa na to, že toto skúšanie na vlastnú päsť asi bude chcieť viac pokusov. Môžete vyskúšať použiť:

  • ovsené vločky,
  • psyllium,
  • ľanové semienka.

 

Všetky tieto ingrediencie majú vyšší obsah živín a prospešných látok, než pšeničná múka a môžu tak predstavovať zdravšiu alternatívu vášho obľúbeného pečiva.

 

        

 

 

Dajte zbohom cukru

Cukor je to, čo nám na koláčikoch najviac chutí, zároveň je však aj dôvodom, prečo si nedáme len jeden kúsok, ale na posedenie ich zjeme desať a viac. Po takom množstve sacharidov nám navyše vystrelí krvný cukor, ktorý ale nevyhnutne rovnako rýchlo klesá a nasleduje vyhľadávanie ďalšej porcie cukroviniek. Tomuto začarovanému kruhu sa môžete vyhnúť tým, že znížite množstvo cukru v sladkostiach. Môžete ubrať pár gramov cukru priamo vo svojom recepte, nahradiť ho sladidlom, ako je napríklad brezový cukor, alebo skúsiť namiesto klasickej marmelády použiť bio marmeládu bez cukru.

 

„Skryté“ cukry môžeme nájsť aj v čokoládovej poleve, priemyselne vyrábaných potravinárskych ozdobách alebo likéroch, ktorým koláčiky plníme. Venujte preto vždy pozornosť zloženiu a siahnite po takých surovinách, ktoré obsahujú minimum cukru. Upraviť môžete aj obsah cukru v krémoch, alebo použiť namiesto nich orechové maslo či agar.

 

 

Obohaťte cukrovinky o matcha

Zdravšiu alternatívu cukroviniek získate aj tak, že do nej pridáte nejakú zdraviu prospešnú potravinu. Medzi tie patrí lyofilizované ovocie, chia semienka, alebo napríklad matcha. Pokiaľ pridáte matcha do cukroviniek, získate nielen originálne sfarbené cesto, ale aj nálož benefitov, za ktoré vám vaše telo poďakuje. Obzvlášť nepečené pečivo obohatené o matcha vám na rozdiel od toho tradičného dodá energiu, podporí trávenie a predstavuje silný antioxidant. Ľahšie sa tak vyhnete prejedaniu a bude na tom lepšie aj vaše zažívanie.

 

 

Obrovskou výhodou matcha je aj to, že jeho použitiu sa medze nekladú. Pridať ho môžete do cesta či do krému, polevy alebo do náplní. Poslúži aj ako efektná dekorácia na poprášenie alebo obalenie cukroviniek či ako súčasť neobvyklého vaječného likéru.

   

 

Vyskúšať môžete samotný matcha (Bio Matcha Tea Chef) alebo predpripravenú zmes určenú priamo na pečenie sladkých pochutín (Zmes na pečenie). Svoje recepty potom môžete upraviť podľa toho, ktorý variant vám vyhovuje viac. Matcha skrátka predstavuje ingredienciu, ktorá povýši tradičné slovenské cukrovinky na zdravšiu úroveň a dovolí vám maškrtiť takmer bez výčitiek.

   

 

Ak chcete matcha zaradiť medzi svoje vianočné tradície, môžete sa inšpirovať receptami na našom blogu:

 

Matcha osie hniezda

   

 

Matcha linecké cukrovinky

   

 

Trojfarebná vianočka

   

 

Vianočné guličky s Matcha Tea

   

 

 

Matcha vaječný likér