Matcha Tea a káva

Aký JE ROZDIEL MEDZI MatchA TEA A KÁVOU?

"Milujem kávu a nechcem sa jej vzdať, ale zároveň mi chutí Matcha Tea. Dajú sa tieto dva nápoje kombinovať?"

matcha-vs-kava

Túto otázku si iste položilo veľa z vás. Ako to teda s pitím oboch nápojov vlastne je? V prvom rade je potrebné pripomenúť si fakt, ktorý nás vedie k premýšľaniu nad touto otázkou. Je ním samozrejme kofeín. V čaji nazývaný teín. Z chemického hľadiska ide o veľmi podobné látky. Či už teín alebo kofeín, oboje je povzbudzujúca látka, ktorá môže nášmu telu vo väčšom množstve skôr uškodiť a je teda dôležité, aby sme boli pri množstve ich konzumácie obozretní.

Matcha Tea je veľmi silný druh japonského zeleného čaju, ktorý sa odlišuje od tých bežných najmä tým, že jeho konzumácia nespočíva v lúhovaní, ale pitím čaju matcha konzumujeme v podstate celú dužinu čajovníku a tým do seba dostaneme takmer 100% všetkých účinných látok, ktoré čajovník obsahuje. Jednou z nich je i čajový kofeín

cajove-listky-sber1kupka

Univerzity, ktoré sa zamerali na výskum rozdielu účinkov bežne lúhovaného čaju a čaju matcha došli k tomu, že konzumáciou čaju matcha do seba vstrebáte cca 10 x vyššie množstvo čajového kofeínu. Ako už u našich článkov býva zvykom, tak nemôžeme opomenúť fakt, že vedci študovali pravý čaj matcha z Japonska a nie jeho náhrady. Tieto náhrady (najmä z Číny) sa na trhu taktiež objavujú, ale s pravým matcha z Japonska majú pramálo spoločného. Niektoré sa množstvom obsiahnutých látok dokonca úplne odlišujú. To dokazujú aj naše vlastné testy, ktoré sme robili v roku 2016. Potvrdilo sa nám, že pravý čaj matcha má až o 44% vyššiu účinnosť, než jeho náhrady. Ďalej sme testovali výskyt ťažkých kovov a tu sme sa jasne presvedčili, keď čínsky matcha mal až 30 x vyššie množstvo olova.

matcha-kava

AKO JE TO TEDA S KOMBINÁCIou OBOCH PRODUKTOV?

Napriek tomu, že obidva produkty obsahujú podobnú látku, ktorá nás nabudzuje, tak vplyv na ľudský organizmus je úplne odlišný. Kým kávový kofeín sa uvoľňuje do tela v podstate okamžite, tak uvoľňovanie toho čajového prebieha postupne, po dobu cca 3 - 6 hodín. Už podľa tohto faktu možno jednoducho vyvodiť, že pitie čaju matcha je pre ľudský organizmus šetrnejšie a výsledný efekt v podobe energie, je pre naše telo jednoznačne priaznivejší. Ďaľším benefitom pitia čaju matcha sú ostatné látky, ktoré matcha obsahuje. Napríklad ako jediný čaj obsahuje cca 32% vlákniny, aminokyseliny, vitamíny, minerály a radu ďalších prospešných látok.

Matcha vs. Kava energia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samozrejme, že milovníkom kávy nemá tento článok za úlohu kávu vyvracať, ale pokiaľ máte radi oba produkty, tak ich konzumáciu v bezprostrednom slede po sebe neodporúčame. Množstvo vstrebaného kofeínu v krátkom čase by skutočne mohlo prevýšiť prijateľnú dávku kofeínu. Pokiaľ máte oba produkty radi, tak si dajte ráno svoju voňavú kávu a po obede MatchaTea. Tak to presne robíme i my :-).

 ĎALŠIE FAKtoRY, KTORÉ PITIE TÝCHTO NÁPOJOV OVPLYVŇUJÚ?

Každé telo je iné a inak reaguje na príjem nápojov a potravín. Záleží na veku, váhe, telesnej zdatnosti a pohlaví.

Dospelým odporúčame dva 2g sáčky (celkom teda 4g) Matcha Tea denne, ktoré spĺňajú denný príjem antioxidantov a zároveň prijateľný príjem energie v podobe čajového kofeínu.
U tehotných, dojčiacich a detí sa dá považovať za prijateľné množstvo jeden sáčok Bio Matcha Tea Harmony (2 g). Vždy ale prihliadnite k svojmu aktuálnemu zdravotnému stavu alebo sa poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom.

mango-shake
Je taktiež potrebné zmieniť sa, kedy počas dňa je ideálne piť čaj matcha a kedy radšej nie. Najčastejšie to býva ráno a druhý cca medzi 14-16 hodinouNeskoršie pitie čaju matcha by mohlo privodiť problémy so zaspávaním.

 

Dôležitý faktor, ktorý nesmieme opomenúť je ranné pitie čaju matcha. Pitie čaju na lačný žalúdok môže spôsobiť nevoľnosť, keďže ide o pomerne silný čaj. Je teda vhodnejšie, dať si matcha po prvom jedle, prípadne si miesto neho dajte Bio Matcha Shake (mango, marhuľa, banán).

Tento nápoj sme vyvinuli v spolupráci s firmou Amylon a hoci podiel čaju je v ňom takmer 2 g, tak vďaka srvátke, ryžovému sirupu a sušenému ovociu, je pre lačný žalúdok šetrnejší a účinok je pritom takmer totožný, ako keby ste si dali iba 2 g matcha.

 

Pokiaľ teda máte radi kávu aj Matcha Tea, tak určite nie je potrebné sa jedného produktu na úkor druhého vzdať. Je ale potrebné držať sa známeho príslovia: "Všetkého s mierou". Musíme mať na pamäti, že ako sa k telu správame, tak sa telo chová k nám. Rovnako ako nie je vhodné konzumovať 8 hrnčekov kávy, tak i 8 šálkov Matcha Tea je pre Vaše telo príliš. Berte svoje telo ako dômyselne vyvinutý motor, ktorý potrebuje kvalitné palivo v podobe zdravej stravy a zdravých nápojov.

Každodenným šálkom kávy i matcha, avšak s dostatočným časovým rozostupom počas dňa, určite nič nepokazíte.