Matcha a chudnutie

MATCHA A CHUDNUTIE

Pôvodne som Vás chcel zahrnúť všetkými možnými dátami a odvolaniami sa na štúdie, ktoré boli na tému matcha a chudnutie realizované. Namiesto toho som sa rozhodol podeliť o svoj vlastný príbeh ako matcha pomohla mne pri mojom úsilí schudnúť.

Matcha Vám síce zrýchli metabolizmus až o 40 % a podporí spaľovanie tukov, nejedná sa však o prostriedok na chudnutie alebo "zázračnú pilulku", ktorá Vás vráti do starých džín. Matcha je súčasťou japonskej kultúry už 1200 rokov a teší sa veľkej vážnosti dodnes. Okrem podpory spaľovania tukov má pre Vaše telo mnoho ďaľších benefitov. Matcha Vám môže pri Vašej snahe zhodiť pár kíl výrazne pomôcť, no cesta k lepšiemu zdraviu, či postave je trochu komplexnejšia.

 

MÔJ VLASTNÝ PRÍBEH = AKO TO NEROBIŤ!

Áno, čítate správne - AKO TO NEROBIŤ! Zároveň sa však i dozviete aký bol prístup kolegyne Katky, ktorá schudla natrvalo. Pokiaľ plánujete v blízkej budúcnosti zhodiť pár kilo, a čo je ešte dôležitejšie váhu si i dlhodobo udržať, čítajte ďalej.

V roku 2017 si nás 6 známych vymyslelo a podstúpilo nasledujúcu výzvu. Výzva spočívala v tom, že kto v čase od 15.3. do 21.6. zhodí najviac, vyhráva peňažitú odmenu. Každý, kto sa chcel zúčastniť totiž musel na začiatku zložiť Eur 150, aby to bolo pre každého viac motivačné. Celkom sme teda mali na stole Eur 900,- čo už bola slušná motivácia.

 

chudnutie-muz

 

Keďže jediným kritériom bol totálny úbytok váhy, bez ohľadu na to, kto koľko váži na začiatku, tak som bol oproti ostatným s vyššou štartovacou váhou v nevýhode. Začínal som na váhe 81,7kg (pri výške 175 cm). Zbytok "chudnúcej grupy" začínal s vyššou hmotnosťou. Z vyššej váhy sa jednoducho chudne rýchlejšie.

Boli to tvrdé 3 mesiace, ktoré pre mňa obnášali veľké množstvo zmien. Cvičil som 5 x týždne, zapisoval si do kalorických tabuliek každý gram jedla. Dodržiaval som stanovený kalorický denný príjem a "správny" pomer sacharidov, tukov a bielkovín. Tých zmien bolo až priveľa a nakoniec sa ukázali ako kontraproduktívne. O tom sa dočítate nižšie. 

 

Pozn. ukážka denného vzorového jedálničku z app. MyFitnessPal počas súťaže.

jedalnicek 14.6jpg  jedalnicek 15.6

 

roast-beef    bravcova-panenka

 

Ako podporu spaľovania tukov som používal Matcha Harmony a Matcha PremiumJeden sáčok vyšejkrovaný s 300 ml studenej vody cca 30 min. pred cvičením (chodil som cvičiť v rámci poľudňajšej pauzi v práci). Môj trenér, ktorý sa živí trénovaním už 20 rokov, ma taktiež príjemne prekvapil - povedal mi. Cit. "Prečo by si mal užívať chemický spaľovač tukov, ktorý je beztak založený na výťažkoch so zeleného čaju, keď si môžeš radšej dať koncentrovaný zelený čaj v bio kvalite". Musím povedať, že matcha v tomto smere fungoval skvelo.

Super bolo i to, že okrem spaľovania tukov mi matcha pomáhal krotiť chuť na sladké. Vypozoroval som, taktiež, že v práci som sa cítil ďaleko viac sústredený a ľahko som sa dostával do tkzv. "flow". Na túto skvelú vlastnosť matcha nenechám dopustiť a teraz už ho pijem najmä z tohoto dôvodu. 

 Aký bol priebeh celej súťaže v číslach vidíte z tabuľky nižšie. V poslednej fázi sme ostali prakticky dvaja, ktorí mohli pomýšľať na víťazstvo. Ja a Katka. Napriek tomu, že som zaujal takto prísny režim, nakoniec celú súťaž vyhrala Katka, ktorá zaujala trochu iný prístup, o ktorom sa dozviete nižšie.

chudnutie-tabulka-vyzva 

Najzaujímavejšie však ešte len príde.

Mne sa podarilo zhodiť 10,9kg. Bol som po 3 mesiacoch s výsledkom spokojný, no bol som unavený. Viem, že v tomto tempe, by som to už ďaľší mesiac nedal. Bola tam jasná vidina konca 21.6., tak som zaťal zuby a dotiahol to.

Prišlo však náročnejšie obdobie v práci a takmer všetko šlo bokom. Za 4 mesiace som sa postavil na váhu a mal som znovu 81kg. Telo si to proste nabralo naspäť. Povedalo si, čo keby sa ten blázon rozhodol podstúpiť podobne reštriktívny režim znovu. Rýchlo si tak začalo vytvárať zásobu a ukladalo do tukov. Presne takto totiž Vaše telo funguje. Bohužiaľ podobne končí veľká väčšina ľudí, ktorí síce schudnú, no za pár mesiacov sú na tom v lepšom prípade rovnako ako predtým.     

 

harmony_clanekSKharmony-plus_clanekSK2delicacy_clanekSKshaky-plus_clanekSK

AKO SCHUDNÚŤ NATRVALO A VÁHU SI UDRŽAŤ?!

Naproti tomu úplne iné scenário bolo u Katky. Na začiatku musela urobiť zmeny i ona. Bolo to ako v jedálničku tak v pridaní pohybu. Nejednalo sa však o navštevovanie fitness centra ako u mňa. Jediný dopping, ktorý "užívala", boli rovnako ako u mňa dva sáčky matcha denne a dodržala to počas celého 3 mesačného obdobia.

Opýtal som sa jej, čo ešte zmenila a bol som prekvapený o aké obyčajné malé zmeny sa jednalo. V porovnaní s mojim sparťanským režimom sa to zdalo až neuveriteľne ľahké. Napr. v práci prestala jazdiť výťahom a do 4. poschodia si to vyšlapala. Začala do práce chodiť peši (cca 2 km) a nie mestskou dopravou. Katka má psa a tak pravidelné venčenie okolo domu vymenila za cca 30 min. prechádzku. U Katky boli tieto zmeny viac prirodzené než tomu bolo u mňa. Počas 3 mesiacov v súťaži si z nich jednoducho urobila návyky, ktoré jej teraz prídu prirodzené. Jej váha zostala od ukončenia súťaže rovnaká (je to už pár rokov) a vypadá veľmi dobre.

Čo sa týka samotného pitia čaju matcha, tak sme sa s Katkou zhodli, že nám v tom čase veľmi pomáhal. Nielen tým, že nám urýchľoval spaľovanie tukov, no bola to i určitá forma psychického pocitu čistoty tela. Ťažko sa to dá vyjadriť, aby to neznelo príliš ako "Horst Fuchs" z teleshoppingu. Vy, čo pijete matcha pravidelne, však viete o čom píšem. Je to predsa len iný pocit, keď si po obede dáte šálok zeleného čaju, než sladenú limonádu. Mimochodom v Japonsku je to normálna vec, že Vám k jedlu automaticky zadarmo nalievajú zelený čaj na trávenie.

 

CHUDNUTIE = MATEMATIKA

VÝDAJ je väčší než PRÍJEM = CHUDNEME
PRÍJEM je väčší než VÝDAJ = PRIBERÁME

Diety ako také môžu zafungovať a pravdepodobne i zafungujú. Nech už je konkrétna dieta akákoľvek, tak podlieha tejto rovnici. Jednoducho sa Vám zníži kalorický príjem, tým pádom je výdaj vyšší než príjem a výsledok je, že chudnete. 

 

ZÁVER A PÁR TIPOV:

Schudnúť nie je problém. Dôležitejšie si je váhu po schudnutí dlhodobo udržať!

Pokiaľ sa už rozhodnete zhodiť pár kíl, prosím majte tuto vetu počas procesu napamäti. Cit: "Dôležitejšie než schudnúť je váhu si dlhodobo udržať"! Keď začnete, položte si otázku: "Budem to, čo robím teraz v snahe schudnúť, schopný/á robiť dlhodobo?!" Začnite jednou či dvomi zmenami. Zo začiatku to bude náročné, no keď sa dostavia prvé výsledky, podporí Vás to a po čase sa z toho stane návyk. Až potom si priberte ďaľšie! Tu je pár tipov, ktoré sa dajú veľmi ľahko začať realizovať.

  • začnem piť namiesto sladkých nápojov čistú vodu alebo nesladený čaj
  • prestanem poobede šiahať po rôznych sladkostiach. Pozn.na toto fakt doporučujem matcha ako som uvádzal vyššie.
  • večer namiesto televíznych novín pôjdem na prechádzku (to bude mať pre mňa i psychický prínos).
  • budem sa snažiť chodiť spať pravidelne v rovnakú hodinu a pokúsim sa spať pravidelne 8 hodín. 
  • poviem o svojom pláne doma partnerovi a deťom. Požiadam ich o podporu! Toto je veľmi dôležité a je to jeden z najčastejších dôvodov neúspechu! Či už je to nepodpora ako taká, úšklebky, sranda - no ono to sranda totiž vôbec nie je a Vás to môže pekne odradiť. Skúste tomu predísť a o podporu požiadať. Vziať ich tkzv. na palubu a dať im pocit, že sú v tom s Vami.
  • prestanem jesť vysoko sprocesované jedlá. Mne funguje toto: Keď som v obchode, položím si otázku: Keby som bol človek z minulosti, bol by som si to schopný kúpiť/zaobstarať?! Šiahnem po vajíčkach, mäsu, masle, rybe, zelenine a nakúpené.
  • vykašlem sa na predsudky typu: Čo povedia susedia, keď ma budú vidieť prechádzať sa rýchlejšou chôdzou v športovom oblečení. Verte mi, že z 99 % je to len predsudok vo Vašej hlave a keď začnú na Vás vidieť výsledky, tak sa k Vám radi pridajú. Pokiaľ by sa náhodou po ceste predsa len objavili, tak verte, že nestoja za to, aby ste sa nimi zaoberali.

 

prechadzka 

 

Toto je moja osobná skúsenosť, ktorou som si prešiel. Po tom, ako sa moja váha po schudnutí vrátila späť na 81kg som si povedal, že tadiaľto cesta nevedie. Poučil som sa z Katkinho prístupu a začal sa pýtať sám seba: Budem to schopný robiť i dlhodobo?! Našiel som si typ cvičenia a pohybu, ktoré ma baví, na ktoré sa teším. Tým, že ma to baví, tak som to schopný robiť pravidelne.

Rovnaké je to i s jedlom. Omezil som sladké nápoje a začal piť vodu a nesladený čaj a v obchode sa chovám ako človek "z minulosti" - fakt to funguje. Matcha pijem pravidelne avšak teraz už kvôli jeho vysokému obsahu antioxidantov a stabilnej energii. Priznávam však, že v čase keď som snažil schudnúť bol pre mňa hlavný dôvod jeho schopnosť zrýchliť metabolizmus a spaľovať tuky. Všetky zmeny som začal robiť pre zdravie. Áno, zdravie bol môj dôvod PREČO. Vo finále sa ukázal ako ďaleko silnejší, než dôvod schudnúť. Moja váha prirodzene klesla z 81kg na 73 - 74kg a posledné 3 roky sa drží v tomto rozsahu.

Matcha obsahuje teofylín (čajový kofeín), ktorý sa, na rozdiel od toho v káve, uvoľňuje postupne počas 3-6 hodín. Aminokyselina L-theanín podporuje tvorbu dopamínu a serotonínu. Kombinácia aminokyselín a čajového kofeínu dodáva intenzívne sústredenie, energetický náboj a rýchlejšie reakcie. Podporuje kognitívne, analytické a kreatívne funkcie mozgu. Pri Vašej snahe schudnúť Vám pomôže zahnať chuť na sladké, zrýchli metabolizmus až o 40% a podporí tak efektívne spaľovanie tukov.

Každá cesta začína prvým krokom! 

harmony_clanekSKdelicacy_clanekSK

  

Ján Hudeček

jan-hudecek-photo