Matcha a chudnutie

MATCHA A CHUDNUTIE

Matcha Vám zrýchli metabolizmus až o 40 % a podporí spaľovanie tukov. Rozhodne sa však nejedná o prípravok primárne určený na chudnutie alebo "zázračnú pilulku". Bola y to jeho degradácia. Je to produkt, ktorý tu už je cca 1200 rokov. Je neodeliteľnou súčasťou japonskej histórie až dodnes. Okrem podpory spaľovania tukov má pre Vaše telo mnoho ďaľších benefitov. Matcha Vám môže pri Vašej snahe zhodiť pár kíl výrazne pomôcť, no cesta lepšiemu zdraviu, či postave je trochu komplexnejšia.

Pôvodne, som Vás chcel zahrnúť všetkými možnými dátami a odvolaniami sa na štúdie, ktoré boli na tému matcha a chudnutie realizované. Namiesto toho som sa rozhodol podeliť o svoj vlastný príbeh ako matcha pomohla mne.

 

MÔJ VLASTNÝ PRÍBEH = AKO TO NEROBIŤ! 

Áno, čítate správne - AKO TO NEROBIŤ! Zároveň sa však i dozviete aký bol prístup kolegyne Katky, ktorá schudla natrvalo. Pokiaľ plánujete v blízkej budúcnosti pár kilo zhodiť, a čo je ešte dôležitejšie váhu si i dlhodobo udržať, čítajte ďalej.

V roku 2017 si nás 6 známych vymyslelo a podstúpilo nasledujúcu výzvu. Výzva, spočívala v tom, že kto v čase od 15.3.2017 do 21.6.2017 zhodí najviac, vyhráva peňažitú odmenu, ktorá bola min. Eur 900. Každý, kto sa chcel zúčastniť totiž musel na začiatku zložiť Eur 150, aby to bolo pre každého viac motivačné. Vymysleli sme si ešte jednu "motivačnú záľudnosť", že pokiaľ niekto bude mať hmotnosť pri kontrolnom priebežnom vážení vyššiu než pri predošlom, tak musí do banku prihodiť ďaľších Eur 150. Vo finále sa prihadzavalo ešte 3 x krát, takže do banku pribudlo ďaľších Eur 450. Celkom sme teda mali na stole Eur 1.350,- čož už bola slušná motivácia naviac.

 

chudnutie-muz

 

Keďže jediným z kritérií bol totálny úbytok váhy, bez ohľadu na to, kto koľko váži na začiatku, tak som bol v oproti ostatným s vyššou štartovacou váhou v nevýhode. Začínal som na váhe 81,7kg (pri výške 175 cm). Zbytok grupy začínal s vyššou hmotnosťou. Z vyššej váhy sa jednoducho chudne rýchlejšie.

Boli to tvrdé 3 mesiace, ktoré pre mňa obnášali veľké množstvo zmien. Cvičil som 5 x týždne, zapisoval si do kalorických tabuliek každý gram jedla. Dodržiaval som stanovený kalorický denný príjem a "správny" pomer sacharidov, tukov a bielkovín. Tých zmien bolo až priveľa a nakoniec sa ukázali ako kontraproduktívne. O tom sa dočítate nižšie. 

 

Pozn. ukážka denného vzorového jedálničku z app. MyFitnessPal počas súťaže.

jedalnicek 14.6jpg  jedalnicek 15.6

 

roast-beef    bravcova-panenka

 

Ako podporu spaľovania tukov som používal Matcha Harmony a Matcha PremiumJeden sáčok vyšejkrovaný s 300 ml vody cca 30 min. pred cvičením (chodil som cvičiť v rámci poľudňajšej pauzi v práci). Môj trenér, ktorý sa živí trénovaním už 20 rokov, ma taktiež príjemne prekvapil. Cit. "Prečo by si mal užívať chemický spaľovač tukov, ktorý je beztak založený na výťažkoch so zeleného čaju, keď si môžeš radšej dať koncentrovaný zelený čaj" v bio kvalite. Musím povedať, že matcha v tomto smere fungoval skvelo.

Super bolo i to, že okrem spaľovanie tukov mi matcha pomáhal krotiť chuť na sladké. Vypozoroval som, taktiež, že v práci som sa cítil ďaleko viac sústredený a ľahko som sa dostával do tkzv. "flow". Na túto skvelú vlastnosť matcha nenechám dopustiť a teraz už ho pijem najmä z tohoto dôvodu. 

 

 

 

Aký bol priebeh celej súťaže v číslach vidíte z tabuľky nižšie. V poslednej fázi sme ostali prakticky dvaja, ktorí mohli pomýšľať na víťazstvo. Ja a Katka. Napriek tomu, že som zaujal takto prísny režim, nakoniec celú súťaž vyhrala Katka, ktorá zaujala trochu iný prístup, o ktorom sa dozviete nižšie. Priznám sa, že v tú chvíľu som bol i trochu naštvaný, no s odstupom času som bol rád, nakoľko som sa z toho poučil.

chudnutie-tabulka-vyzva 

Najzaujímavejšie však ešte len príde.

Mne sa podarilo zhodiť 10,9kg. Bol som po 3 mesiacoch s výsledkom spokojný, no bol som unavený. Viem, že v tomto tempe, by som to ďaľší mesiac už nedal. Bola tam jasná vidina konca 21.6., tak som zaťal zuby a dotiahol to. Zrazu však bolo po súťaži a ja som už nemal pred sebou tú metu - ten dátum, ku ktorému som sa po celý čas upínal.

Prišlo náročnejšie obdobie v práci a takmer všetko šlo bokom. Za 4 mesiace som sa postavil na váhu a mal som znovu 81kg. Telo si to proste nabralo naspäť. Povedalo si, čo keby sa ten blázon rozhodol podstúpiť podobne reštriktívny režim znovu. Rýchlo si tak začalo vytvárať zásobu a ukladalo do tukov. Presne takto totiž Vaše telo funguje. Bohužiaľ podobne končí veľká väčšina ľudí, ktorí síce schudnú, no za pár mesiacov sú na tom v lepšom prípade rovnako ako predtým.     

 

AKO SCHUDNÚŤ NATRVALO A VÁHU SI UDRŽAŤ?!

Naproti tomu úplne iné scenário bolo u Katky. Na začiatku musela urobiť zmeny i ona. Bolo to jak v jedálničku tak v pridaní pohybu. Nejednalo sa však o navštevovanie fitness centra ako u mňa. Jediný dopping, ktorý "užívala", boli rovnako ako u mňa dva sáčky matcha denne a dodržala to počas celého 3 mesačného obdobia.

Opýtal som sa jej, čo ešte zmenila a bol som prekvapený o aké obyčajné malé zmeny sa jednalo. V porovnaní s mojim sparťanským režimom sa to zdalo až neuveriteľne ľahké. Napr. v práci prestala jazdiť výťahom a do 4. poschodia si to vyšlapala. Začala do práce chodiť peši (cca 2 km) a nie mestskou dopravou. Katka má psa a tak pravidelné venčenie okolo domu vymenila za cca 45min. prechádzku. Do práce si začala nosiť častejšie vlastné jedlo. U Katky boli tieto zmeny viac prirodzené než tomu bolo u mňa. Počas 3 mesiacov v súťaži si z nich jednoducho urobila návyky, ktoré jej teraz prídu prirodzené. Jej váha zostala od ukončenia súťaže rovnaká (je to už pár rokov) a vypadá veľmi dobre.

 

Čo sa týka samotného pitia čaju matcha, tak sme sa s Katkou zhodli, že nám v tom čase veľmi pomáhal. Nielen samotným fungovaním, že nám urýchľoval spaľovanie tukov, no bola to i určitá forma psychického pocitu čistoty tela. Ťažko sa to dá vyjadriť, aby to neznelo príliš ako "Horst Fuchs" z teleshoppingu. Vy, čo pijete matcha pravidelne, však viete o čom píšem. Je to predsa len iný pocit, keď si po obede dáte šálok zeleného čaju, než keď ho zapijete sladenou limonádou. Mimochodom v Japonsku je to normálna vec, že Vám k jedlu automaticky zadarmo nalievajú zelený čaj na trávenie.

 

CHUDNUTIE = MATEMATIKA

VÝDAJ je väčší než PRÍJEM = CHUDNEME
PRÍJEM je väčší než VÝDAJ = PRIBERÁME

Diety ako také môžu zafungovať a pravdepodobne i zafungujú. Nech už je konkrétna dieta akákoľvek, tak podlieha tejto rovnici. Jednoducho sa Vám zníži kalorický príjem, tým pádom je výdaj vyšší než príjem a výsledok je, že chudnete. 

 

ZÁVER A PÁR TIPOV:

Schudnúť nie je problém. Dôležitejšie si je váhu po schudnutí dlhodobo udržať!

Pokiaľ sa už rozhodnete zhodiť pár kíl, prosím majte tuto vetu počas procesu napamäti. Cit: "Dôležitejšie než schudnúť je váhu si dlhodobo udržať"! Keď začnete, položte si otázku: "Budem to, čo robím teraz v snahe schudnúť, schopný/á robiť i potom?!" Začnite jednou či dvomi zmenami. Zo začiatku to bude náročné, no keď sa dostavia prvé výsledky, podporí Vás to a po čase sa z toho stane návyk. Až potom si priberte ďaľšie! Tu je pár tipov, ktoré sa dajú veľmi ľahko začať realizovať!. Skúste sa zamyslieť, či niektoré z nich s Vami nezarezonuje a Vy si poviete "Vlastne prečo nie .. ?!"

 

  • začnem piť namiesto sladkých nápojov čistú vodu alebo nesladený čaj
  • prestanem poobede šiahať po rôznych sladkostiach. Pozn.na toto fakt doporučujem matcha ako som uvádzal vyššie.
  • večer namiesto Televíznych Novín pôjdem na prechádzku (to bude mať pre mňa i psychický prínos)
  • budem piť počas dňa viac vody
  • budem sa snažiť chodiť spať pravidelne v rovnakú hodinu
  • skúsim si namiesto bieleho vína k večeri dať červené a ostanem len pri jednom poháriku
  • poviem o svojom pláne doma partnerovi a deťom. Požiadam ich o podporu! Toto je veľmi dôležité a je to jeden z najčastejších dôvodov neúspechu! Či už je to nepodpora ako taká, úšklebky, sranda - no ono to sranda totiž vôbec nie je a Vás to môže pekne odradiť. Skúste tomu predísť a o podporu požiadať. Vziať ich tkzv. na palubu a dať im pocit, že sú v tom s Vami.
  • prestanem jesť vysoko sprocesované jedlá. Mne funguje toto: Keď som v obchode, položím si otázku: Keby som bol človek z minulosti, bol by som si to schopný kúpiť/zaobstarať?! Šup, šiahnem po vajíčkach, mäsu, masle, rybe, zelenine a nakúpené.
  • vykašlem sa na predsudky typu: Čo povedia susedia, keď ma budú vidieť prechádzať sa rýchlejšou chôdzou v športovom oblečení. Sám pochádzam zo stredne velkej obce a viem, že to x mojich známych rieši. Verte mi však, že z 99 % je to len predsudok vo Vašej hlave a keď začnú na Vás vidieť výsledky, tak sa k Vám radi pridajú. Pokiaľ by sa náhodou po ceste predsa len objavili, tak verte, že nestoja za to, aby ste sa nimi zaoberali.

 

prechadzka 

 

Toto je moja osobná skúsenosť, ktorou som si prešiel. Po tom, ako sa moja váha po schudnutí vrátila späť na 81kg som si povedal, že tadiaľto cesta nevedie. Poučil som sa z Katkinho prístupu a začal sa pýtať sám seba: Budem to schopný robiť i dlhodobo?! Našiel som si typ cvičenia a pohybu, ktoré ma baví, na ktoré sa teším. Tým, že ma to baví, tak som to schopný robiť pravidelne.

Rovnaké je to i s jedlom. Omezil som sladké nápoje a začal piť vodu a nesladený čaj a v obchode sa chovám ako človek "z minulosti" - fakt to funguje. Matcha pijem pravidelne avšak teraz už kvôli jeho vysokému obsahu antioxidantov a energii. Priznávam však, že v čase keď som snažil schudnúť bol pre mňa hlavný dôvod jeho schopnosť zrýchľovať metabolizmus a spaľovať tuky. Všetky zmeny som začal robiť pre zdravie. Áno, zdravie bol môj dôvod PREČO. Vo finále sa ukázal ako ďaleko silnejší, než dôvod schudnúť. Moja váha prirodzene klesla z 81kg na 73 - 74kg a posledné 3 roky sa nepohla.

Čo sa týka matcha, tak rozhodne Vám pomôže zrýchliť metabolizmus a podporí spaľovanie tukov. Pomôže Vám zahnať chuť na sladké a nakopne Vás energiou. Prajem veľa kuráže pri Vašej zmene.

 

Ján Hudeček

jan-hudecek-photo

 

Podívať sa na ponuku

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.