Matcha a chudnutie

Občas sa mi stane, že narazím na reakciu typu: 

Cit.: "Čaj som pila a neschudla som!"        
Cit.: "A stačí keď budem teda piť matcha a schudnem?"

 

MATCHA VÁM SCHUDNÚŤ POMÔŽE, NO PRÁCU ZA VÁS NEUROBÍ!

Matcha rozhodne nie je prostriedok na chudnutie ako taký. Bola by to jeho degradácia. Je to produkt, ktorý tu už je cca 1200 rokov. Je neoddeliteľnou súčasťou japonskej histórie od dôb samurajov až po dnešnú super modernú spoločnosť. Matcha Vám môže pri Vašej snahe zhodiť pár kíl výrazne pomôcť, no prácu za nikoho neurobí!

Pôvodne, keď som pripravoval tento článok, tak som Vás chcel zahrnúť všetkými možnými dátami a odvolaniami sa na štúdie, ktoré boli na tému matcha a chudnutie realizované. Článkov a štúdií, že matcha pomáha spaľovať tuky, zrýchľuje metabolizmus a napomáha tak pri chudnutí je na internetu mnoho a sú veľmi ľahko dohľadateľné. Tieto články však si však veľmi mnoho ľudí vyloží, že konečne našli ten správny prostriedok, ktorý im pomôže schudnúť. Stačí si kúpiť matcha a už sa v myšlienkach vracia ku starému šatníku, ktorý už pár rokov na seba neobliekol. Žiaľbohu / vďakabohu to tak nefunguje.

Ikona matcha clanek hubnuti

MÔJ VLASTNÝ PRÍBEH = AKO TO NEROBIŤ!

Rozhodol som sa s Vami podeliť o svoj vlastný príbeh a zároveň Vám dať návod ako to nerobiť. Áno, čítate správne - AKO TO NEROBIŤ! Zároveň sa však i dozviete aký bol ten správny prístup kamarátky Katky, ktorá schudla natrvalo a podarilo sa jej hmotnosť udržať si. Pokiaľ plánujete v blízkej budúcnosti pár kilo zhodiť a váhu si dlhodobo udržať, čítajte prosím ďalej. Upozorňujem dopredu, že to bude trochu osobné.

V roku 2017 si nás 6 známych vymyslelo a podstúpilo výzvu, ktorú Vám popíšem. Dlhšie sme sa medzi sebou bavili, že sme po tej zime nabrali viac než sme chceli. Výzva, spočívala v tom, že kto v čase od 15.3.2017 do 21.6.2017 zhodí najviac, vyhráva peňažitú odmenu, ktorá bola min. Eur 900. Každý, kto sa chcel zúčastniť totiž musel na začiatku zložiť Eur 150, aby to bolo pre každého viac motivačné a zároveň sa to nebralo na ľahkú váhu. 

15.3. sme sa všetci stretli, odvážili sa a naše hodnoty zapísali. Naplánovali sme si zároveň ďaľšie merania na 3.4., 2.5., 1.6. a finálne váženie na 21.6.. Vymysleli sme si ešte jednu "motivačnú záľudnosť", že pokiaľ niekto bude mať hmotnosť pri vážení vyššiu než pri predošlom, tak musí do banku prihodiť ďaľších Eur 150. Vo finále sa prihadzavalo ešte 3 x krát, takže do banku pribudlo ďaľších Eur 450. Celkom sme teda mali na stole Eur 1.350,- čož už bola slušná motivácia zatnúť zuby.

Ja mám našťastie vo svojej sociálnej bubline pár trenérov a výživových poradcov, ktorí sa do toho taktiež z hecu zapojili, že mi pomôžu. Boli vtipní a robili si z toho srandu, že z amatérskych kulturistikých súťaží odchádza výherca akurát tak s plným kufrom proteínov od sponzorov :-) a tu sa pár "kancelárskych" rozhodlo a na stole majú slušnú finančnú odmenu.Keďže jediným z kritérií bol totálny úbytok váhy, bez ohľadu na to, kto koľko váži na začiatku, tak ma dopredu varovali, že je takmer nemožné, aby som to vyhral. Ako z nižšie uvedenej tabuľky vyplýva, ja som štartoval na váhe 81,7 pri výške 175 cm, zbytok grupy začínal vyššou hmotnosťou na začiatku a vačšina pri menšej výške. Jednoducho z vyššej váhy sa jednoducho chudne rýchlejšie a pokiaľ je jediným kritériom súťaže absolútny ubytok hmotnosti, tak sú tí s vyššou váhou vo výhode.

chudnutie-muz

 

Boli to tvrdé 3 mesiace, ktoré obnášali veľké množstvo zmien jak v jedálničku, tak v pravidelnom cvičení. Cvičil som 4 - 5 x týždne, zapisoval si do kalorických tabuliek každý gram jedla, aby som dodržal výživovým poradcom predpísaný pomer sacharidov, tukov a bielkovín. V záverečnom mesiaci sme praktikovali tkzv. sacharidové vlny, kedy telu v jeden deň dáte viac sacharidov, než potrebuje a na druhý deň mu ich zase dáte extrémne málo. Telo tak spaľuje ako bláznivé. Túto metódu však nedoporučujem, pokiaľ nie ste naozaj pod odborným vedením.

 

Pozn. ukázka denného vzorového jedálničku z app. MyFitnessPal počas súťaže.

jedalnicek 14.6jpg  jedalnicek 15.6

 

roast-beef    bravcova-panenka

 

Na podporu spaľovania tukov som používal Matcha Harmony alebo Matcha Premium Jeden sáčok vyšejkrovaný s 300 ml vody cca 30 min. pred cvičením (chodil som cvičiť v rámci poľudňajšej pauzi v práci) a druhý sáčok som si dával okolo 16:00. Musím povedať, že matcha v tomto smere fungovala veľmi dobre. Môj kamarát, trenér, ktorý sa živí trénovaním už 20 rokov, ma taktiež príjemne prekvapil, keď mi povedal, že prečo by som mal brať nejaký chemický spaľovač tukov, ktorý je beztak založený na výťažkoch so zeleného čaju, keď si môžem radšej dať koncentrovaný zelený čaj v bio kvalite v podobe matcha. Fakt som bol tým prekvapený nakoľko túto komunitu trochu poznám a občas chalani "sypú" hlava nehlava. Holt 20 rokov skúseností asi robí svoje. Taktiež som vypozoroval, že mi matcha pomáhala krotiť chuť na sladké. Viete si predstaviť aké to je, keď som mal ťažkých dňoch omezený príjem sacharidov na 30g denne (1/2 jablka)?!

Matcha Iced Tea

 

Aký bol priebeh celej súťaže v číslach vidíte z tabuľky. V poslednej fázi sme ostali prakticky dvaja, ktorý mohli pomýšľať na víťazstvo. Ja a Katka. Napriek tomu, že som zaujal takto prísny režim, nakoniec celú súťaž vyhrala Katka, ktorá zaujala trochu iný prístup, o ktorom sa dozviete nižšie. Priznám sa, že v tú chvíľu som bol i trochu naštvaný, no s odstupom času som bol rád, nakoľko som sa z toho poučil.

chudnutie-tabulka-vyzva 

Najzaujímavejšie však ešte len príde. Mne sa podarilo zhodiť 10,9kg (z 81,7 na 70,8kg). Bol som po  týchto 3 mesiach s výsledkom spokojný, cítil som sa dobre, no bol som unavený. Viem, že v tomto tempe, by som to ďaľší mesiac už nedal. Bola tam jasná vidina konca 21.6., tak som zaťal zuby a dotiahol to. Zrazu však bolo po súťaži a ja som nemal pred sebou už tú metu. Ten dátum, ku ktorému som sa po celý čas upínal. Začal som si dopriavať veci, ktoré som si počas chudnúcej fázi odpieral a vrátil sa do "normálu". Či už v strave alebo v cvičení som sa vrátil do starých koľají.

Prišlo náročnejšie obdobie v práci a takmer všetko šlo bokom. Za 4 mesiace som sa postavil na váhu a mal som znovu 81kg. Telo si to proste nabralo naspäť. Povedalo si, čo keby sa ten blázon rozhodol podobný reštriktívny režim znovu. Rýchlo si tak urobiť zásobu a všetko uložilo do tukov. Presne takto totiž Vaše telo funguje. Bohužiaľ podobne končí veľká väčšina ľudí, ktorí síce schudnú, no za pár mesiacov sú na tom v lepšom prípade rovnako ako predtým. Tu mi vždycky vysvitne na myseľ definícia šialenstva od A.Einsteina. Cit: "Defínicia šialenstva je robiť stále dookola rovnakú vec znovu a znovu a očakávať iné výsledky".

Katz   sulank

Pozn. OK OK ... Priznávam. Ilustračné foto je trochu moc, no mám to rád :-)!

 

AKO SCHUDNÚŤ NATRVALO A VÁHU SI UDRŽAŤ?!

Naproti tomu úplne iné scenário bolo u Katky. Áno priznala, že na začiatku musela urobiť hodne zmien i ona. Bolo to jak v jedálničku tak i pridaním pohybu. Matcha si občas dala, no nie extra pravidelne. Priznala sa mi však, že v čase súťaže si "naordinovala" dva sáčky denne a dodržala počas celeho 3 mesačného obdobia. Viem, že si začala do práce častejšie nosiť krabičky s vlastným jedlom a prestala piť sladené nápoje.

Keď som sa jej pýtal, čo ešte zmenila, tak som bol prekvapený o aké obyčajné, skoro až banálne zmeny sa jednalo. V porovnaní s mojim sparťanským režimom to bolo až neuveriteľne ľahké. Napr. v práci prestala jazdiť výťahom a do 4. poschodia si to proste vyšlapala. Prezradila mi taktiež, že pokiaľ nebolo vyslovene špatné počasie, tak začala do práce chodiť peši (cca 2 km) a nie mestskou dopravou. Katka má psa a tak pravidelné venčenie okolo domu vymenila za cca 45min. prechádzku. U Katky tieto zmeny boli viac prirodzené než tomu bolo u mňa. Počas 3 mesiacov v súťaži si z nich jednoducho urobila návyk a teraz jej to už príde prirodzené. Do práce stále chodí peši, so psíkom chodí na dlhšie prechádzky, na obed si dá v reštaurácii k mäsu namiesto hranoliek šalát a zapije to čistou vodu. Je to už pre ňu normálny štandard. Jej váha zostala od ukončenia súťaže rovnaká (je to už pár rokov) a vypadá veľmi dobre.

Čo sa týka samotného pitia čaju matcha, tak sme sa s Katkou zhodli, že nám v tom čase veľmi pomáhal. Nielen samotným fungovaním, že nám urýchľoval spaľovanie, no bola to i určitá forma psychického pocitu čistoty tela. Ťažko sa to dá vyjadriť, aby to neznelo príliš ako "Horst Fuchs" z teleshoppingu, no vy čo pijete matcha pravidelne, zrejme viete o čom píšem. Je to predsa len iný pocit, keď si po obede dáte šálok zeleného čaju, než keď ho zapijete malou "dvanáctkou" (a to proti poháru piva rozhodne nič nemám :-)). Mimochodom v Japonsku je to normálna vec, že Vám k jedlu automaticky zdarma nalievajú zelený čaj na trávenie.

 

CHUDNUTIE = MATEMATIKA

VÝDAJ je väčší než PRÍJEM = CHUDNEME
PRÍJEM je väčší než VÝDAJ = PRIBERÁME

Diety ako také môžu zafungovať a pravdepodobne i zafungujú. Nech už je konkrétna dieta akákoľvek, tak podlieha tejto rovnici. Jednoducho sa Vám zníži kalorický príjem, tým pádom je výdaj vyšší než príjem a výsledok je, že chudnete. 

 

ZÁVER A PÁR TIPOV:

Schudnúť nie je problém! Väčšie umenie a dôležitejšie si je váhu po schudnutí dlhodobo udržať.

Pokiaľ sa už rozhodnete zhodiť pár kíl, prosím majte tuto vetu počas procesu napamäti. Cit: Dôležitejšie než schudnúť je si po schudnutí váhu dlhodobo udržať. Keď začnete, položte si otázku: Budem to, čo robím teraz v snahe schudnúť, schopný/á robiť i potom?! Začnite jednou či dvomi zmenami a vytvorte si z nich návyk. Zo začiatku to bude náročné, no keď sa dostavia prvé výsledky, podporí Vás to a po čase sa z toho stane návyk. Až potom si priberte ďaľšie. Tu je pár tipov, ktoré sa dajú veľmi ľahko začať realizovať!. Skúste is ich prečítať, či niektoré z nich s Vami nezarezonuje a Vy si poviete "Vlastne prečo nie .. ?!"

 • začnem piť namiesto sladkých nápojov čistú vodu alebo nesladený čaj
 • prestanem poobede šiahať po rôznych sladkostiach. Pozn.na toto fakt doporučujem matcha ako som uvádzal vyššie.
 • privstanem si ráno alebo večer namiesto Televíznych Novín pôjdem na prechádzku (to bude mať pre mňa i psychický prínos)
 • skúsim osloviť kamarátku Aničku, či by na tie vychádzky nechcela chodiť so mnou
 • začnem si pravidelný pohyb, či cvičenie písať do diáru a pristupovať k nemu rovnako ako ku pracovnej schôdzke.
 • budem piť počas dňa viac vody
 • budem sa snažiť chodiť spať pravidelne v rovnakú hodinu
 • skúsim si namiesto bieleho vína k večeri dať červené a ostanem len pri jednom poháriku
 • poviem o svojom pláne doma partnerovi a deťom. Požiadam ich o podporu! Toto je veľmi dôležité a je to jeden z najčastejších dôvodov neúspechu! Či už je to nepodpora ako taká, úšklebky, sranda - no ono to sranda totiž vôbec nie je a Vás to môže pekne odradiť. Skúste tomu predísť a o podporu požiadať. Vziať ich tkzv. na palubu a dať im pocit, že sú v tom s Vami.
 • prestanem jesť vysoko sprocesované jedlá. Mne funguje toto: Keď som v obchode, položím si otázku: Keby som bol človek z minulosti, bol by som si to schopný kúpiť/zaobstarať?! Šup, šiahnem po vajíčkach, mäsu, masle, rybe, zelenine a nakúpené. Tú mrazenú pizzu, jogurt s príchuťou straciattela, tavený sýr, chipsy s tou novou príchuťou údenej slaniny a ementálu i keď sú zrovna v akcii, tam proste nechám.
 • vykašlem sa na predsudky typu: Čo povedia susedia, keď ma budú vidieť prechádzať sa rýchlejšou chôdzou v športovom oblečení. Sám pochádzam zo stredne velkej obce a viem, že to x mojich známych rieši. Verte mi však, že z 99 % je to len predsudok vo Vašej hlave a keď začnú na Vás vidieť výsledky, tak sa k Vám radi pridajú. Pokiaľ by sa náhodou po ceste predsa len objavili, tak verte, že nestoja za to, aby ste sa nimi zaoberali.

 

prechadzka 

Toto je moja osobná skúsenosť, ktorou som si prešiel. Po tom, ako sa moja váha po schudnutí vrátila späť na 81kg som si povedal, že tadiaľto cesta nevedie. Poučil som sa z Katkinho prístupu a začal sa pýtať sám seba: Budem to schopný robiť i dlhodobo?! Našiel som si typ cvičenia a pohybu, ktoré ma baví, na ktoré sa teším. Tým, že ma to baví, tak som to schopný robiť pravidelne.

Rovnaké je to i s jedlom. Omezil som sladké nápoje a začal piť vodu a nesladený čaj a v obchode sa chovám ako človek "z minulosti" - fakt to funguje. Matcha pijem pravidelne avšak v prvom rade kvoli jeho vysokému obsahu antioxidantov a nie primárne na chudnutie. Priznávam však, že v čase vyššie popisovanej súťaže bol pre mňa hlavný dôvod jeho schopnosť zrýchľovať metabolizmus. Prestal som sa snažiť aktívne schudnúť a všetky zmeny som začal robiť pre zdravie. Áno, zdravie bol môj dôvod PREČO. Vo finále sa ukázal ako ďaleko silnejší, než dôvod schudnúť. Moja váha prirodzene klesla z 81kg na 74 - 75kg a posledné 3 roky sa nepohla.

Pokiaľ ste článok dočítali až sem, tak Vám chcem úprimne poďakovať. Pokiaľ tento pohľad pomôže čo i len jednému z Vás znížiť svoju váhu a hlavne si ju dlhodobo udržať, budem to považovať za úspech. Nie som osobný trenér ani výživový poradca a doporučujem vyhľadať odbornú pomoc. Nezabudnite však na to, že Vy sa pokúšate o zmenu trvalú a nie len o krátkodobé zhodenie pár kíl.

Čo sa týka matcha, tak rozhodne Vám pomôže zrýchliť metabolizmus a podporí spaľovanie tukov. Pomôže Vám zahnať chuť na sladké a nakopne Vás energiou. Není to však žiadna samospásna zelená "pilulka", ktorá urobí všetku prácu za Vás. Tomu ste ale snáď neverili.

Prajem veľa kuráže pri Vašej zmene.

 

Ján Hudeček

jan-hudecek-photo

 

Podívať sa na ponuku

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.