Často kladené otázky

Nižšie sme pre Vás pripravili súpis najčastejšie kladených otázok, ktoré k nám majú naši zákazníci. Ak však máte inú otázku, neváhajte nás kontaktovať - radi odpovieme v najkratšom možnom termíne.

Čo je Matcha?

Matcha je druh zeleného čaju, ktorý vznikol pred viac ako 800 rokmi. Zo začiatku ho používali hlavne budhistickí majstri a samurajovia a až pred nedávnom sa začal konzumovať aj v Európe. Čerstvé čajové lístky sa rozomelú na jemný prášok a výsledkom je pozoruhodne zelená farba s úžasnou chuťou a výnimočnou arómou. Čaj Matcha obsahuje unikátne katechíny a aminokyseliny.

Čím sa odlišuje čaj Matcha od bežných zelených čajov?

Matcha je 100% zelený čaj, ktorý je zomletý na jemný prášok (cca 5 – 10 mikrónov), pri ktorého výrobe nedochádza k fermentácii, nepridávajú sa žiadne farbivá, prísady ani konzervačné látky. Pokiaľ pijete čaj Matcha, tak spotrebujete celý čajový list. To je hlavný dôvod, prečo je čaj Matcha 10krát silnejší ako bežne uvarená šálka zeleného čaju. Nedávne vedecké štúdie prišli k záveru, že Matcha obsahuje 137krát viac EGCG ako v bežnom zelenom čaji. EGCG je najúčinnejší antioxidant bojujúci proti rakovine a výborný pomocník pri spaľovaní tukov. Pri konzumácii čaju Matcha sa zrýchli metabolizmus o 30 – 40% a je často využívaný v boji proti obezite.

Ako spoznáme kvalitní Matcha?

Rovnako ako pri víne, tak aj pri čaji Matcha nájdeme široké spektrum tried a akostí. Je určite dôležité zamyslieť sa nad kvalitou čaju Matcha. Medzi hlavné faktory kvality patrí:

CHUŤ
Vysoko kvalitný Matcha je jemný, hladký a mierne sladko chutiaci s minimálnym náznakom trpkosti. Sladká chuť pochádza z prirodzene sa vyskytujúcej L-theanin aminokyseliny a rastlinných vlákien. Matcha vyššej kvality by mal obsahovať minimálne 19,5 mg L-theanínu na 1 gram

FARBA
Kvalitný Matcha má smaragdovo zelenú farbu a v prípade nižšej kvality sa farba mení skôr na žltohnedú. Pri nižších stupňoch kvality sa výrazne mení aj chuť čaju.

CERTIFIKÁTY
Vyžadujte od predajcu čaju Matcha certifikáty. Minimálne certifikát pôvodu. Na trhu je množstvo lacných napodobenín z Číny. Pamätajte, že Matcha musí byť vždy z Japonska.

Matcha má krásnu zelenú fabu, sú tam pridané nejaké farbivá?

Matcha je skutočne 100% čistý zelený čaj. Neobsahuje žiadne farbivá, prísady alebo konzervačné látky. Dôvodom smaragdovo zelenej farby je množstvo chlorofylu v čajových lístkoch spôsobené zatienením čajovníka. Štyri týždne pred každoročným zberom sú čajové oblasti úplne pokryté plachtami. Táto špeciálna tieniaca technika zabraňuje slnečnému žiareniu až o 90%, čo má za následok, že rastliny rastú takmer v tme a chýbajúce svetlo si kompenzujú nadmernou produkciu chlorofylu. Práve z chlorofylu, ktorý je obohatený o aminokyseliny, vzniká smaragdovo zelená farba.

Prečo mi čaj Matcha nechutí?

Naša strava obsahuje množstvo zle spracovaných potravín, v ktorých je obsiahnutých veľa cukrov a umelých sladidiel. V dôsledku toho nie sú naše chuťové poháriky zvyknuté piť zelený čaj. Množstvo ľudí po niekoľkých pokusoch zistí, že im nesladený čaj veľmi chutí a začnú ho tak piť. V prípade, že aj po niekoľkých pokusoch čaj nezachutí, tak doporučujeme sladiť prírodným sladidleom, ako je med. Veľmi obľúbenou variantou je Matcha Tea s prírodným sirupom z bázy alebo Matcha Latté.

Prečo piť čaj Matcha?

Už jedna šálka čaju Matcha denne podstatne zvýši hladinu antioxidantov v krvi. Jedna šálka čaju Matcha vydá až za desať šálok bežného zeleného čaju. Matcha obsahuje 121 mg / 1 g katechínov a 66 mg EGCG. Katechíny majú v zdravotníctve čoraz väčší význam. Čaj Matcha je zároveň používaný ako meditačný nástroj, ktorý prináša pokoj a harmóniu.

Aký je rozdiel medzi čajom Matcha a kávou?

Základným rozdielom medzi Matcha a kávou sú živiny, ktoré sa prirodzene v oboch nápojoch nachádzajú. Káva obsahuje silný stimulant. Matcha obsahuje teofylín a theanin, rovnako ako veľa minerálov, vitamínov, aminokyselín a antioxidantov. Podstatný rozdiel je v uvoľňovanie energie. Pri káve k nemu dochádza v podstate okamžite, ale u čaju Matcha je uvoľňovanie energie vzhľadom k ďalším látkam, ktoré obsahuje, postupné.

Čo je Theofylín?

Teofylín je povzbudzujúce látka, ktorá sa nachádza iba v čajoch a funguje úplne inak ako kofeín. Kofeín je veľmi rýchlo pôsobiace stimulant, ktorý okamžite nájde cestu do krvného obehu. Účinky sa prejavujú v priebehu niekoľkých minút a vrcholí v priebehu 30 až 45 minút. Vrchol je často spájaný s nervozitou, potením a následným oslabením, či otupenosťou. Teofylín funguje úplne odlišne. Matcha obsahuje veľké množstvo živín, ktoré obmedzujú vstrebávanie teofylínu do krvného obehu postupne, čo vedie k pomalému uvoľňovaniu energie po dobu 3-6 hodín.
Aminokyseliny a theanin v čaji Matcha tiež pomáhajú udržať uvoľnenú myseľ, čo je pre telo prínosnejšie. pH čaju Matcha je neutrálne, kdežto pri káve kyslé, a to vedie často k zažívacím problémom a nechutenstvu.

Aký je trvanlivosť čaju Matcha?

Od zabalenia je trvanlivosť čaju zhruba dva roky a po otvorení zhruba 2 mesiace.

Akomám čaj skladovať?

Je nutné chrániť čaj pred priamym svetlom. Ideálne pre skladovanie je chladnička.

Môžu čaj Matcha deti?

Podľa štúdie kanadskej potravinárskej inšpekcie, ktorá bola spracovaná pre deti do 12 rokov, môžu čaj i deti, ale v obmedzenom množstve.
4-6 rokov: 45 mg = 1,5 g čaju Matcha / deň
7-9 rokov: 63 mg = 2,1 g čaju Matcha / deň
10-12 rokov: 85 mg = 3,2 g čaju Matcha / deň

Môžu čaj Matcha tehotné a dojčiace ženy?

Tehotné a dojčiace ženy môžu konzumovať Matcha, ale v obmedzenom množstve max. 4 g za deň. To sa rovná dvom šálkam čaju za deň.

Kde kúpim čaj Matcha?

Náš BIO Matcha Tea kúpite v zdravých výživách, lekárňach a gastro prevádzkach po celej SR alebo na našom e-shope www.matcha-tea.sk

Sú nejaké zdravotné riziká spojené s konzumáciou čaju Matcha?

Denný príjem čaju Matcha u dospelého človeka by nemal byť vyšší ako 6 šálok. Zatiaľ nie sú známe žiadne prípady, keď by čaj Matcha bol spájaný so zdravotným rizikom, alebo predávkovaním.

Zasielate čaj aj mimo Slovenskej republiky?

Áno, tovar je možné zaslať po celej Európe.

Uľahčí pitie čaju Matcha chudnutie?

Podľa najnovšie publikácie American society of clinical nutrition (spoločnosť zaoberajúca sa zdravou výživou) konzumácia kvalitného zeleného čaju podporuje rovnomerné rozloženie energie v tele a tým o 30-40% zrýchľuje metabolizmus. To znamená, že pitie čaju Matcha významne podporuje chudnutie. Toto je veľmi zaujímavé, pretože zvýšené spaľovanie kalórií, ktoré vzniká na základe pitie kvalitného zeleného čaju, nemá žiadne negatívne účinky na krvný tlak. Na rozdiel od konzumácie práškov na chudnutie.

Čo sa dá pripravovať z čaju Matcha?

Čaj Matcha je jedinečný produkt aj z hľadiska rôznorodosti prípravy. Z čaju Matcha možné pripravovať niekoľko druhov teplých a studených nápojov, koktailov, čokoláda, zmrzlina. Matcha bežne využívajú vo svojich prevádzkach cukrári, šéfkuchári, pekári a ďalšie. Recepty nájdete na tomto webe.

Rýchly kontakt

ALTEVITA s.r.o.
Telefon: +421 905 259866
E-mail: info@matchatea.sk

Sídlo společnosti
nám. Slobody 10, 92101 Piešťany, Slovensko
IČO: 47050284, IČ DPH: SK2023732040

Záruka kvality

 

Instagram

Facebook

Pro lepší fungování našich stránek využíváme cookies. Používáním našeho webu souhlasíte s jejich využitím. Rozumím Více informací.